Všechny cesty nemusí vést jenom na západ

18.10.2013 12:23 - kategorie: Nezařazené

Většina Čechů se po revoluci začala orientovat jenom na západní státy, většině z nás přijde na západě všechno moderní a zajímavé, všichni se vydávají za notoricky známými památkami a utrácí tam, kde je o hodně dráž než u nás. Hodně zajímavostí však můžete najít i v bývalém sovětském bloku. My jsme vybrali výlet do Kyjeva, abychom si přiblížili i něco nového. Většina západních Evropanů má předsudky vůči tomuto městu a myslí si, že je velice zaostalé tak jako celá Ukrajina. Je to však velice mylná představa.

Kyjevěnajdete všechno co je i na západě, dokonce i věci, které na západě nejsou. Navíc je zde pro Čechy velice levně, většina věcí zde vyjde na stojnou cenu, ale řada služeb je daleko levnějších než u nás. Kyjev je jedno z nejstarších Evropských měst, proto je tu i velké množství krásných památek a zajímavostí. Kurz UAH (Ukrajinská hřivna) k České koruně je nyní 2,1 Kč = 1 UAH.

Jak se dostat do Kyjeva?

Cesta do Kyjeva je trochu složitější, ale našli jsme asi nejvýhodnější způsob dopravy. Nejdříve byste museli jet vlakem z Prahy do Katowic, které se nacházejí kousek za česko-polskými hranicemi. Zpáteční jízdenka zde vychází na 1335 Kč a cesta trvá okolo 5 hodin. Z Katowic pak dále letadlem až do Kyjeva. Zpáteční letenka lze zarezervovat již za 1545 Kč, musíte však rezervovat s předstihem alespoň měsíc a půl. Let trvá zhruba 3,5 hodiny provozuje ho nízkonákladová společnost Wizzair. Cestování po samotném Kyjevě je velice jednoduché a laciné. Je zde hustá síť metra, jízdenka na metro stojí neuvěřitelných 2 UAH. Dále jsou zde i tramvaje a tzv. Maršutky. Maršutky jsou soukromé malé autobusy, které jsou sice velice zastaralé, ale dopraví Vás všude po celém městě opět za minimální cenu. Levné jsou i taxi s výjimkou těch z letiště.

Ubytování

Kyjevské hostely se vyvíjejí relativně pomalu a často vypadají ve skutečnosti jinak než na rezervačních portálech. Doporučujeme využít služeb pouze známých hotýlků, které jsou na internetu doporučovány jinými Čechy. Vyplatí se i připlatit si za větší komfort v lepších hotelech v centru města, kde jsou ceny na Evropské poměry opět velice přijatelné.

Jídlo a potraviny

Při návštěvě Ukrajiny byste měli samozřejmě okusit i místní speciality např. Boršč, o kterém si většina lidí mylně myslí, že je to ruské jídlo. Hlavním oblíbeným jídlem jsou zde pyrožky, vynikající sytý pokrm. Mezi nápoji je to Kvas (nápoj z kvašeného chleba), nebo Živč (osvěžující limonáda). Nemůžeme opomenout ani místní vodku, najdete ji opravdu v každém regálu nejméně v milionech značkách. Vyvést sebou si však můžete pouze 1 l na osobu. Nedoporučuje zde pít vodu z vodovodu, nakupujte si raději balené vody. Potraviny jsou zde opět velice laciné a najdete je v klasických supermarketech, jak jste zvyklí z Čech.
Lidé začínají jezdit do Kyjeva za specifickou východní architekturou, poznáním východní historie a za zábavou v četných, levných klubech. Vyzkoušejte i Vy něco nového a vydejte se do Ukrajinského hlavního města.