Ukrajina

Od roku 1991 je nezávislým státem. Z geografického hlediska se dělí na 24. oblastí. Hlavním městem je Kyjev, úředními jazyky jsou ukrajinština a ruština, ovšem složení obyvatelstva je různorodé. Ukrajina leží ve východní části Evropského kontinentu. Na východě Ukrajina hraničí s Ruskem, dále pak sousedí s Moldavskem, Rumunskem, Maďarskem, Slovenskem, Polskem a Běloruskem.

Ukrajinou protéká bezpočet řek. Nejdůležitější a nejvodnatější z nich je Dněpr, který dělí Ukrajinu do dvou částí. Mezi další důležité řeky patří Desna, Dněstr, Dunaj, Prut, Horyn, Severní Doněc a Jižní Buh. Široké říční toky jsou využívány především k lodní dopravě.

Většinu země tvoří rovinaté nebo mírně kopcovité oblasti. Jejichž porost tvoří především lesy, lesní stepy nebo stepní porosty. Nejvyšší horou Ukrajiny je Hoverla se svou výškou 2 061 metrů ležící v Karpatech.

Nejoblíbenějším místem pro turisty zůstává již dlouho dobu Krym s letovisky Jalta, Sevastopol či Sudak. Díky bohaté historii se na území celé Ukrajiny nachází i bezpočet historických památek, které jistě stojí za povšimnutí.

Kyjev

Kyjev

Toto hlavní město Ukrajiny leží v pahorkaté lesnaté krajině na řece Dněpr. Žije zde asi 2,7 milionů obyvatel a chlubí se ...

Celý článek

18.10.2013 12:05