Slovinsko

Slovinsko je středomořský stát na pomezí Balkánu a střední Evropy. Jeho severní část zasahuje do jižních Alp, východní oblast Prekmurje do Panonské nížiny a jihozápadní pobřežní část zahrnuje i část Istrie. Díky této poloze je na pobřeží Slovinska středozemní podnebí s krásným teplým slunečným počasím. Severní alpská oblast se pyšní alpským podnebím a počasím vhodným pro lyžování a na východě je podnebí kontinentální.

Výhody Slovinska

Nespornou výhodou Slovinska je bez pochyb jeho dostupnost: autem jste v hlavním městě Lublani zhruba za šest až sedm hodin. Existuje také přímé letecké i vlakové spojení. Další plus představuje jazyk…

Vše téměř na jednom místě
Když Vás přestane bavit prohlídka slovinské metropole Lublaně, není nic jednoduššího než se sebrat a za nejvýše dvě hodinky se po dálnici dostanete rovnou na pláž k moři. Když už jste nabažení slunění a plavání Vás přestane bavit, můžete se vydat třeba do pověstných slovinských krasových jeskyní, vzdálených jen pár desítek kilometrů od pobřeží. Nebo se vydáte na túru po alpských vrcholcích?
Termální ráj

Slovinsko můžeme více než kteroukoliv jinou zemi označit jako „ termální ráj“. Neuvěřitelné množství termálních pramenů se nachází především na severovýchodně země, kde nalezneme spoustu lázní. Jejich vybavení a wellness programy nás přivedou k úžasu nad vší tou krásou a mocí přírody. Blahodárné účinky zdejších termálních pramenů jsou objevovány již po staletí a stojí je za to navštívit a pocítit jejich léčebnou sílu.

Zajímavosti

Jako letoviska jsou využívány hlavně Isola a Portorož. Cestou k moři doporučujeme malou přestávku v Lipici, kde dodnes chovají pýchu Slovinska, známé bílé lipicány. Na cestě k pobřeží se také nachází jeden z největších jeskynních systémů na světě – Postojna Jama, 20 – kilometrový systém chodeb, a nedaleký středověký Predjamski hrad, opředený mnohými legendami. Na severovýchodě země se nachází překrásný Triglavský národní park a jezero Bled, vystřižené jako z pohádky, se starobylým hradem Bled na ostrově v jeho středu.

Slovinsko stojí určitě za víc než jen za jeden dovolenkový pobyt…

Triglav

Triglavský národní park Slovinských Alp

Je jediným národním parkem Slovinska. Rozkládá se na území Julských Alp a patří mezi plošně největší chráněná území v Alpách. ...

Celý článek

18.10.2013 11:42