Irsko

Země okouzlujících nekonečně zelených romantických plání, neboli Zelený ostrov, jak se Irsku díky jeho překrásným rozlehlým pastvinám a malebné přírodě říká, je státem rozkládajícím se na severozápadě Evropy. Jeho skalnaté břehy omývají vody Atlantského oceánu. Romantická irská krajina je přímo poseta prehistorickými dolmeny a rozdělena prastarými horskými pásmy. Kouzelné Irsko stále čeká na nové objevitele a nabízí možnost zajímavých dobrodružství.

Na smaragdovém ostrově můžeme objevovat památky našich předků v podobě dolmenů, hrobek, klášterů a kamenných kruhů, stejně jako tajemné keltské kříže čnící z půdy dávných pohřebišť. Irsko nám nabízí vychutnat si hřmění vln Atlantiku, když tříští vlnami o ostré útesy, procházku kvetoucími vřesovišti na náhorních planinách a neméně proslulou irskou pohostinnost věhlasných hospůdek s živou muzikou, skvělou chutí piva a pravé irské whisky. Pro znalce ovšem Irsko zůstává navždy zemí, ve které dodnes přežívá duch prastaré keltské kultury, folkloru a tajemných skřítků.

Irsko je svou rozlohou druhým největším z Britských ostrovů a třetím největším ostrovem Evropy. Větší část ostrova (5/6) zaujímá Irská republika, menší část ostrova je součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Již od odedávna se Irsko dělí na čtyři provincie. Jsou jimi Munster, Leinster, Connacht a Ulster.

Chystáte se navštívit Irsko? Máme několik tipů na místa, která byste neměli vynechat.

Cork
Druhé největší město Irska, které má téměř  120000 obyvatel,  se nachází na jihu ostrova asi 250km od Dublinu. Město se rozkládá na několika ostrovech a je také velkým přístavem. V noci nabízí překrásné panorama a ve dne okouzlí převážně historickým centrem s úzkými uličkami a vodními kanály. Nejzajímavějšími památkami jsou St Finbarre’s Cathedral, Radnice a věž kostela Shandon.

Galway

Město na západním pobřeží Irska, ve kterém žije asi 70 000 obyvatel. Galway je považováno za kulturní centrum celého Irska, jelikož je hlavním ohniskem konání mnoha festivalů a je zde více než jinde udržován tradiční folklór. Můžete zde navštívit katedrálu, latinskou čtvrť a některou z mnoha hospůdek. Nedaleko odtud je také původně rybářská vesnice Claddagh (nyní už je součástí Galwaye), kde se zrodil tradiční irský symbol – The Claddagh Ring.

Cliffs of Mother
Nedaleko od Galway se také nachází jedny z nejúchvatnějších útesů v Evropě – Cliffs of Mother. Tyčí se do průměrné výšky 120 metrů nad moře, ale dosahují až 200m. Cliffs of Mother je nejnavštěvovanější atrakcí Irska, kam se ročně vydá více jak milion turistů.

Wicklow Mountains
Pohoří Wicklow Mountains je jedno z nejvyšších v Irsku. Pro turisty je vskutku atraktivní díky své poloze, leží asi 30km jižně od Dublinu. Nejlepší panorama nabízí oblast Glendaloug, kde se mezi horami nachází dvě jezera a u nich jsou také pozůstatky staveb z dob Vikingů.

Newgrange
Hrobka Newgrange je vskutku prehistorickou památkou.  Je starší než  egyptské pyramidy, její stáří se odhaduje na 3200 let! Tato mystická stavba byla vybudována pouze za použití kamenných nástrojů a její návštěva stojí za to. Legenda praví, že právě zde vzniklo křesťanství. V současnosti je památka zapsána na seznamu UNESCO a ročně ji navštíví téměř čtvrt milionu lidí.

Killarney
Národní park Killarney nabízí jedinečnou přirodu – spoustu jezer, vodopádů, řek a také polorozpadlých historických budov.

Dingle Peninsula
Poloostrov se nachází na jihozápadě Irska a vystupuje do Atlantského oceánu. Návštěvu je nejlepší spojit s národním parkem Killarney, který je nedaleko. Je zde několik desítek výběžků pevniny do moře, které tvoří překrásné scenérie a také několik písčitých pláží, ale na koupání to opravdu není. I tady, jako po téměř celém Irsku se nachází spousta pozůstatků z raného středověku, i dřívějších dob.

Dublin

Dublin

Hlavní a zároveň největší město Irské republiky se rozkládá na východním pobřeží druhého největšího ostrova Evropy. Při rozloze téměř 115 ...

Celý článek

18.10.2013 9:53