Hlavní a zároveň největší město Irské republiky se rozkládá na východním pobřeží druhého největšího ostrova Evropy. Při rozloze téměř 115 km² čítá Dublin téměř milion obyvatel. Díky přímořskému podnebí se okolí Dublinu potýká s poměrně teplou zimou a chladným létem. Město je starobylé, nabízí spoustu zajímavých pamětihodností, mimo mnoha jiných také různé historické cennosti jako vzpomínku po svých vikingských zakladatelích.
Přestože původní keltská irština je dnes mateřským jazykem jen malé skupiny Irů, jsou v Dublinu irsko-anglické nápisy. Vláda se snaží vyučováním irštiny ve školách rozšířit znalost starého národního jazyka.
Nejnavštěvovanějším turistickým centrem celého města je jihovýchodní Dublin. Tato oblast nepatří k nejstarším částem města, začala se rozvíjet současně se založením Trinity College po roce 1592. Kolej byla založena královnou Alžbětou na místě bývalého augustiánského kláštera. Po dlouhá léta byla určena pouze protestantům, což bylo změněno až v druhé polovině 20. století. V současnosti je nejvýznamnější univerzitou v celém Irsku. Nejstarší dochovanou budovou tohoto komplexu z roku 1700 je Rubrics z červených cihel. Turisticky nejatraktivnější je ovšem Stará knihovna z roku 1732 obsahující kolem 200 000 historických textů.
Řeka Liffey, na které Dublin leží, město rozděluje na severní a jižní část, dříve byly známy především pod názvy bohatá a chudá čtvrť. Centrem města je devítihektarový park St. Stephen Green, který ovšem není největším. S rozlohou přes 7 km² je jím park Phoenix. Dublin je velkým dopravním uzlem, jednak v námořní dopravě, ale také letecké. Dublin si zachoval rysy gregoriánského města.
V historickém centru města se rozkládá Dublinský hrad ze 13. století, tedy z doby, kdy bylo město ovládáno Normany. Tvoří tak historické centrum města. Západně od hradu se tyčí katedrála Chris Church z konce 12. století, jižně katedrála sv. Patrika, ve které se nachází hrobka a pomník Jonathana Swifta, autora známých Gulliverových cest. Je jednou z nejkrásnějších památek Dublinu.
Od této katedrály se město rozrůstalo několika směry. Vznikaly široké ulice, velká náměstí a rozlehlé parky. Nejrušnějšími obchodními ulicemi jsou Grafton street, Dawson Street a Kildare Street s parlamentem.
Kam dále v Dublinu vyrazit? Máme několik tipů.
Spire of Dublin
Jednou z nejnovějších nejnavštěvovanějších atrakcí Dublinu je bezesporu Spire of Dublin – 120m vysoký ocelový sloup, který se tyčí na O’Connell Street. Kontroverzní tenký sloup (průměr u základů je 3m, na vrcholku jen 15cm) byl vztyčen v roce 2003 a výrazně zasáhl do celkového vzhledu nejrušnější ulice na severním břehu řeky Liffey.
Ha’penny Bridge
Své jméno získal most z 19. století díky mýtu, který říká, že lidé přecházející tento most musí platit ještě na začátku dvacátého století. Oficiálním názvem je dnes Liffey Brige. Ve dne je honosný, nejkrásnější je však v noci. Můžete se procházet přímo po něm, z jednoho z několika dalších, které nabízí nádherný výhled.
Chris Church
Chris Church byl vždy spíše symbolem britské nadvlády. Katedrála se nachází přímo v srdci Dublinu a je svému okolí výraznou dominantou. Hned vedle se také nachází muzeum Dublinu, kde je popsána historie města.