Egypt

Egypt je nejen nejznámější kolébkou starověké civilizace, jehož okouzlující historie sahá až do 3 000 let př. n. l., ale také jedním z nejstarších států světa. Svými mohutnými chrámy, tajuplnými pyramidami a rozlehlými písčitými pouštěmi udivuje po tisíciletí obrovské množství lidí. Oficiálním názvem nejlidnatější země Afriky je Arabská republika Egypt. Jak už z názvu vyplývá, úředním jazykem je arabština. Většina z přibližného počtu 82 milionů obyvatel žije v blízkosti řeky Nil. Na severu omývají Egypt vody Středozemního moře, na východě moře Rudého. Hlavním a zároveň největším městem této severoafrické země je Káhira.

Historie Egypta ovšem není pro turisty zdaleka jediným lákadlem, přibývá návštěvníků zajímajících se o podmořský svět Rudého moře. Pod hladinou moře v korálovém království mohou turisté obdivovat nepřeberné množství ryb všech druhů a barev, tajuplných vraků, mořských želv, žraloků či delfínů.

Vzácné skvosty a památky Egypta:

Údolí králů

Údolí králů je asi nejznámějším pohřebištěm egyptských králů. Prvním faraónem pochovaným v této oblasti byl dle výzkumu archeologů Faraon Thutmose I. Nejvýznamnějším byl ovšem Ramess II. a nejznámějším Tutanchamon. Skalní hroby v Údolí králů, do kterých byly hrobky panovníků vytesávány již od sedmnácté dynastie, bývaly často i více než 200 metrů hluboko ve skále. 

Sfinga

Sfinga je záhadná socha s lidskou hlavou a lvím tělem. Na výšku dosahuje kolem 20ti metrů a do délky 70 metrů. Pod sfingou se nacházejí komplexy chodeb a chrámů. Údajně je propojovací cestou mezi všemi třemi pyramidami. Sfinga leží před východní stranou Rachefovy pyramidy. Pod nánosy písku, který vítr vytrvale přináší z blízké pouště, byla sfinga již kdysi téměř pohřbena. Faraón Tutanchamón ji nechal z písečného zajetí vysvobodit.

Sakkára

Na západním břehu Nilu, při okraji Libyjské náhorní plošiny zhruba třicet kilometrů východně od současného hlavního města Egypta Káhiry se nachází hrobky králů z období vzniku prvních pyramid zvané Sakkára. Zde je také umístěna nejstarší stupňovitá pyramida, která patřila králi Džóserovi ze 3. dynastie. Navrhl a postavil ji geniální architekt Imhotep. V Sakkáře se nachází 15 pyramid nejdůležitějších králů tehdejší doby. Pod Sakkárou byly nalezeny komplexy podzemních prostor se spoustou mumifikovaných posvátných zvířat.

Karnak

Karnak je chrámovým komplexem a hlavním kultovním střediskem boha Amona. Jedná se o největší chrámový komplex v Egyptě, který byl postaven a rozšiřován postupně po dobu více než 1500 let. V centru Karnaku je obrovský chrám Amuna se Svatým jezerem. Můžeme zde najít chrám královny Hatšepsut rozkládající se na třech terasách, které se opírají o stěny a jsou vzájemně propojeny hlavní vzestupnou rampou.

Pyramidy v Gíze

Tři velké pyramidy se sfingou v popředí jsou snad nejčastěji používaným symbolem Egypta. Pyramidy v Gíze jsou královským pohřebištěm, ve kterém odpočívají stovky úředníků a významných osobností 4. dynastie. Gíza je dnes součástí velké Káhiry. Jako první faraón si zde vybral místo k odpočinku slavný Cheops a stvořil tak největší stavbu všech dob – Cheopsovu pyramidu.

Hurghada

Hurghada

Vydáte-li se do Hurghady, jistě budete mít o čem vyprávět. Nabídka ubytování je velice rozmanitá, přičemž každým dnem přibývá v ...

Celý článek

18.10.2013 9:44