Washington

Washington

17.10.2013 18:38 - stát:

Leží mezi státy Maryland a Virginia. Město se rozestírá na 177km² Washington, D.C. (district of Columbia) je hlavním městem Spojených států amerických, sídlem amerického prezidenta, kongresu a nejvyššího soudu. Jméno města vzniklo jako pocta prvnímu americkému prezidentovi Georgi Washingtonovi.

Na území D.C. nenajdeme prakticky žádné mrakodrapy typické pro většinu měst severní Ameriky, z jednoho prostého důvodu. Žádná budova totiž nesmí být vyšší než budova Capitolu, což je nějakých 88 metrů, proto má Washington takový „přízemní“ ráz.

Ve Washingtonu, zejména v centru a kolem Capitolu převládájí  administrativí, školské a další veřejné budovy.  Výjimkou nejsou ani rozlehlá náměstí, okázalé bulváry, široké třídy apod. Washington byl vybudován na základech demokracie a demokratické zřízení má co nejlépe ilustrovat. Mezi Capitolem a Bílým domem se rozprostírá Mall, která představuje hlavní třídu města. Tuto ulici lemují zejména muzea nejrůznějších druhů. Ročně Washington navštíví přes dvacet milionů turistů z celého světa.

Za návštěvu, či za shlédnutí, stojí několik míst, budov a jiných zajímavých věcí.  Zajímavostí je určitě i to, že 70% obyvatel Washingtonu jsou černoši. Dostanete-li se do hlavního města Spojených státu, neměli by jste zapomenout na návštěvy největší knihovny na světě (Library of Congress) a na ni navazuje knihovna Thomase Jeffersona. Co je takřka povinností každého turisty, který navštíví Washington je památník Abrahama Lincolna. Krásný je také Kongresový hřbitov, Jeffersonův památník, Oblouk přátelství nebo památní G. Washingtona. Od září 2001 je bohužel pro veřejnost uzavřena budova Pentagonu, kde sídlí americké ministerstvo obrany. Navštívit lze také řadu muzeí, tím největším tahákem mezi muzei je muzeum letectví a astronautiky, kde můžete obdivovat první letadlo světa sestrojené bratry Wrightovými, Národní galerie umění zase potěší oko všech, kteří mají co dočinění s tímto oborem.

Návštěva se vám rozhodně vyplatí i v Botanické zahradě Spojených států, Národním arboretu, dále z přírodních krás lze jmenovat Park Ellipse, Park Theodora Roosevelta – Island Park nebo Národní park National Mall.