San Francisco

San Francisco

17.10.2013 18:34 - stát:

Jedno z nejkrásnějších měst světa
Město San Francisco je čtvrté nejvíce zalidněné město v Kalifornii. San Francisco je turisty velmi vyhledávané město především díky své kompaktnosti a počtu zajímavých míst a památek. Leží na poloostrově ze tří stran obklopeném mořem. Říká se, že San Francisko patří k nejkrásnějším městům světa. Kombinace studeného Pacifiku a teplé kalifornské pevniny způsobuje časté mlhy a to i v létě, což fotografům nahrává a zpravidla odjíždějí s pěknými fotografickými úlovky. Mají tady teplé zimy (kolem 10 stupňů) a léta o něco studenější, než jsme zvyklí u nás.

Ve své době bylo San Francisco i největším městem na západním pobřeží. V roce 1906 bylo město značně poničeno zemětřesením a požáry. San Francisko leží na rozhraní tektonických desek a je značně ohroženo zemětřesením. Velmi rychle však bylo znovu postaveno. San Francisco je známé i díky festivalu Love Parade a významnému hnutí za práva homosexuálů. Nyní je San Francisco často vyhledávanou turistickou destinací pro svoje neopakovatelné strmé ulice s tramvajemi a zajímavou viktoriánskou i moderní architekturou.

Golden Gate Bridge – Zlatá brána
Nejznámější a nejkrásnější visutý most se stal se symbolem San Franciska a světoznámou turistickou atrakcí. Most překonává 2,7 km širokou úžinu a odděluje Tichý oceán od Sanfrancisského zálivu. Známá je pověst o nepřetržitém natírání mostu – parta natěračů prý po dokončení nátěru nastupuje znovu na začátek a stále dokola a podle všeho je pravdivá.

Přístav Fischermans Wharf
Přístav turisté hodně vyhledávají, nachází se tady obchůdky se suvenýry, prodávají se pečené mořské plody a ryby, peče se tu kyselý chléb. Okuste místní specialitu: Rybí polévku ve vydlabaném chlebu. Můžete při jídle pozorovat přístavní ruch.

Lombard Street
Vybudováním serpentin vznikla nejklikatější ulice světa, kterou zkrášlují květiny. Navíc je shora krásný pohled na protější kopec Telegraph Hill s rozhlednou Coit Tower a celkově na věžaté město, dokonce je v dálce vidět i záliv.

Cable Car
Jízda tramvajkou je poněkud živelnější – lidé stojí za jízdy na stupínku v otevřených dveřích a seskočí si rovnou mezi auta, nic jiného jim totiž nezbývá. Je dobré koupit si na konečné tramvají lístek na 3 dny. Je to rozhodně výhodnější, a pokud strávíte ve SF jednu a více nocí, určitě se vyplatí a ještě se pěkně povozíte. Tramvaje nemají žádný motor, nespotřebovávají naftu a nepotřebují ani trolejové vedení – jak je to možné? Táhne je lano. Na točně zřízenci prázdnou tramvaj ručně otočí a potlačí ji pár metrů zpět nad začínající lano, což musí být docela fuška.

Ještě dalších spoustu zajímavostí skrývá město se svým vlastním klimatem, které je odlišné od blízkého okolí. Bohužel na už mi v tomto článku nezbývá prostor, proto alespoň vyjmenuji. Jedná se zejména o ostrov s nejznámější již nefungující věznicí Alcatraz, věhlasnou Čínskou čtvrť, Union Square a mnoho dalších…

San Francisko je jiné, než jsem si kdo dovede představit. Nedá se jednoduše popsat, musí se  prožít!