New York

New York

17.10.2013 18:36 - stát:

New York (oficiální název The City of New York), je vůbec nejlidnatějším státem Spojených států a patří k vůbec nejlidnatějším městům světa. Byl založen Holanďany již v roce 1625 a jeho historie je více než bohatá. Mimo jiné byl New York, prvním hlavním městem Spojených států.

V současné době je toto energií pulzující město největším obchodním a finančním centrem na světě a najdete tu naprosto vše, na co si jen vzpomenete. V New Yorku má také sídlo rada bezpečnosti OSN. Sídlí zde i celá řada dalších důležitých institucí, ale také většina amerických velkých firem, zejména pak těch mediálních, jako například televize MTV, CBS, NBC, ABC, FOX, HBO atd.

New York je územně rozdělen do 5 čtvrtí (The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island). Vypsat všechna místa hodné návštěvy by dalo na celý jeden web, ale zkusíme vám stručně přiblížit alespoň část Big apple, jak se New Yorku také přezdívá.

Co se kultury, sportu a celkově života ve městě týče, těžko budete na světě hledat rozmanitější město. Multikulturnost a etnická rozličnost je v New Yorku pro našince možná až nepředstavitelná. Pro fanoušky sportu je New York městem zaslíbeným. Sídlí zde všechny kluby nejpopulárnějších sportů. V legendární aréně Madison Square Garden, sídlí hokejový klub New York Rangers, basketbalový klub New York Knicks a ročně se zde odehraje zhruba 320 akcí všeho druhu. V rámci budovy je i muzeum, které stojí za prohlídku, můžete se podívat nejen na sportovní relikvie, ale také na slavné osobnosti, které zde koncertovali jako Rolling Stones, Madonna, Michael Jackson, John Lennon, Elvis Presley, Elton John, Bob Marley atd.

Dalšími významnými sportovištěm je bezesporu Yankee Stadium, který se nachází v Bronxu a mají zde svůj domov hráči bassebolového klubu New York Yankees. Druhým New Yorským klubem jsou N.Y. Mets. Americká NFL (americký fotbal) má zastoupení v N.Y. Giants, a MLS (soccer) New York Red Bull, který má svou arénu ovšem v New Jersey. V New Yorku se také pořádá jeden ze čtyř tenisových grand slamů a to U. S. Open, které se odehrává v Queensu.  V New Yorku se také každoročně koná největší maraton na světě, kterého se účastní vždy kolem 40 000 běžců z celého světa.

Turisticky oblíbenými místy jsou Empire State Building, který představuje jednu z hlavních dominant New Yorku. Dále pak Ellis Island, divadla na Broadwayi, metropolitní muzeum v New Yorku, Central park v samotném srdci New Yorku (největší uměle vytvořený park na světě), Washingtonský park, Rockefellerovo centrum, slavné Times Square, ZOO v Bronxu, New Yorská botanická zahrada, jedna z nejslavnějších ulic světa 5. Avenue, kde sídlí ty nejznámější a nejluxusnější módní domy světa jako Channel, Dolce & Gabbana, Prada a mnoho dalších. Dále pak můžeme zmínit Flushing Meadows v Queensu, kde se jednak koná U.S. Open a také je to místo světových výstav. Zapomenout nelze ani na Sochu svobody, New Yorskou veřejnou knihovnu, budovu New Yorského baletu, Čínskou čtvrť, malou Itálii, luxusní čtvrť Soho, navštívit by jste měli i Gray´s Papaya (rychlé občerstvení) atd. atd.

Kulturní život je přirozeně také více než bohatý. Undergroundových, jazzových, rockových a všech možných klubů je po New Yorku celá řada. Kulturním centrem je bezpochyby Carnegie Hall, Lincolnovo centrum nebo prestižní umělecká škola Juilliard a Alice Tully Hall.

Závěrem je dobré zmínit, že většina atrakcí v New Yorku je zdarma a vstupy do muzeí jsou v mnoha případech dobrovolné.