Casablanca

Casablanca

18.10.2013 10:08 - stát:

Největší město Maroka s populací přes 3 miliony obyvatel je proslulé tím, že nejvíce připomíná Evropu. Zájem o Maroko se začal zvyšovat již v 19. století. Díky událostem z roku 1912, kdy byl Francií vyhlášen nad Marokem protektorát, došlo k rychlé expanzi a růstu města. Casablanca se stala důležitým přístavem, a zároveň ekonomickým centrem. Prastarou medínu střeží mohutné vysoké hradby. Jejich kouzlo podtrhuje rozlehlý přístav, který celé město obepíná podél pobřeží Atlantického oceánu.

Nové město bylo vybudováno Francouzi. Svými širokými silnicemi, podjezdy a podchody velmi připomíná Paříž. Nejvýznamnější památkou Casablancy je obrovská mešita Hassana II., jejíž stavba stála kolem miliardy amerických dolarů. Je druhou největší mešitou světa. Díky své velikosti (dokáže pojmout přes sto tisíc lidí) a skleněné podlaze odkrývající oceán pod ní je jednou z nejfenomenálnějších staveb světa. Na rozdíl od ostatních měst, Casablanca je jedním z mála, ve kterém můžete najít hospody a bary, ve kterých se nemusíte bát osvěžit alkoholickými nápoji.

Situačně je město položeno velice strategicky. Díky dvěma nádražím a letišti se může pyšnit poměrně vysokým turistickým ruchem. Nepřeberné množství hotelů, hostelů a jiných druhů ubytování se nalézají jak na okrajích měst, tak v centru. Kromě státní správy se zde koncentruje obchod, móda, peníze i moc. V roce 1942 byl podle tří a půl milionové Casablancy natočen stejnojmenný film.

Největším veřejným parkem ve městě je Parc de la Ligue Arabe. Byl vystavěn ve francouzském stylu a patří k oblíbeným místům procházek a odpočinku. Starobylá casablanská medína je mnohem menší, než v ostatních marockých městech, přesto je, stejně jako Medina s názvem Nouvelle Medina velice zajímavá a okouzlující. Obě nabízí nespočet všelijakého zboží a suvenýrů. Místní přístav Casablanca port patří k největším uměle vytvořeným přístavům světa. Snad díky napodobování francouzské architektury bývá přirovnáván k známému přístavu Marseille.