Zpátky do minulosti po celý srpen a září – Botanicus, historická vesnice

18.10.2013 13:05 - kategorie:

Výlet ideální jak pro celou rodinu, jednotlivce, či pro dvojici. Historické městečko se nachází v obci Ostrá (okres Nymburk), čili takřka ideální geografická poloha z celé České republiky. Tato krásná a pro hodně lidí opomíjená vesnička otevírá své brány vždy od května do září.

Otevřeno má každý den, vyjma pondělí a projít vesničku lze buď s průvodkyní, nebo sami. Ideální je návštěva vesničky v době, kdy se konají nějaké slavnosti a to je poměrně často. Historická vesnička má neopakovatelnou atmosféru, kdy si můžete například vyrobit své mýdlo, vyrýžovat nějaké to zlato, zkusit si lukostřelbu, vyrobit si vlastní svíčku podle svých představ, najíst se v dobové ,,Hodovně“, okusit fantastické domácí palačinky, po kterých už nebudete chtít zkusit jiné, pakliže Vás dřív nedostanou všudypřítomné včely.

V rámci slavností hraje i dobová kapela, hraje se zde loutkové divadlo, na každém rohu je dobový krámek s nejrůznějšími artefakty apod. Navštívit můžete kovárnu, slévárnu, babku kořenářku, mučírnu, místo kde se dělá mouka a mnohé další. Budete-li mít dost ruchu historického městečka, můžete si zajít do krásných, rozlehlých zahrad, které se rozkládají na ploše 22 ha.

Botanicus je také známí výrobou mýdla a dalších různých přírodních produktů, které pocházejí právě z této krásné zahrady, kde najdete i pasoucí se kozy a další zvířata. Pro pobavení dětí, ale i dospělých se zde konají různá kejklířská představení, který zaručeně pobaví i ty největší morouse. Je-li dobré počasí, můžete se zde dočkat i vystoupení sokolníků, která berou dech, souboje ozbrojených rytířů apod. Záleží na té či oné slavnosti a na programu, který dostanete při vstupu. Zde si také vyměníte své peníze za místní groše, za které si pak v areálu můžete například vyrobit svíčku, koupit pravou medovinu a mnoho dalších lákadel. Nutno dodat, že ceny nejsou nikterak přemrštěné, jak by se mohlo zdát.

Vstupné je následující: mimo slavnosti mají dospělí vstup za 95 Kč, děti, studenti a důchodci za 55 Kč a mateřské školy za 30 Kč. V rámci slavností je vstupné pro dospělou osobu 195 Kč, děti do 15 let za 60 Kč a studenti a důchodci mají vstup za 100 Kč. Rodinné vstupné (2děti + 2dospělí pak za 430 Kč. Co se grošů týče, 1 groš = 10 Kč, doporučujeme ovšem jet na nějaké slavnosti, neboť peníze za ně se rozhodně vyplatí.

Aktuální možné slavnosti:
Sobotní akce v Historickém centru:
6. srpna / Divadlo Studna
20. srpna / Loutky a čajový obřad
3. září / Gamar
17. září / Staročeské hody a slavnost sokolníků
24. září / Pivo, víno a festival sklizně
13. srpna / Elthin
27. srpna / Komedianti na káře
10. září / Divadlo na Kolečku-Trakař
Akce před obchodem v Ostré
29. října / Čarujeme s dýněmi
10. prosince / Adventní setkání

Více podrobností na www.botanicus.cz