Rynek
© Vlastní foto

Navštivte Wroclaw za pár kaček

8.8.2014 9:47 - kategorie:

Zajímavá města naleznete také nedaleko našich hranic – vydejte se na návštěvu polského města Wroclaw, které Vás bezesporu překvapí svou přívětivostí.

Jak do Wroclawi

Autem se dopravíte do Wroclawi z českých hranic (z Náchoda) do dvou hodin – k parkování zvolte jedno z nákupních středisek, které disponují dostatečnými parkovacími kapacitami a nacházejí se v centru města.
Autobusem se do města dopravíte buď z Prahy nebo Hradce Králové. Zatímco z Hradce Králové nebo Náchoda jsou to spoje standardních mezinárodních linek, z Prahy můžete využít nabídky nízkonákladového doprace PolskiBus – jízdenky koupíte v akcích už od 1 PLN, tedy asi 7 Kč – obvykle pořídíte jednosměrnou jízdenku do 200 Kč. Autobus vyráží na trasu do Wroclawi 4x denně.
Vlakem je vhodné cestovat pokud vyrážíte z Pardubického kraje nebo jemu přilehlým. Vlak je vhodné zvolit především pro jednodenní výlety, kdy se oproti ostatním druhům dopravy opravdu vyplatí. Pokud například cestujete v týdnu, zvolte jízdenku Celodenní jízdenka Pardubický kraj + Polsko – můžete tak cestovat celý den po Pardubickém kraji a vymezené oblasti v Polsku.
Ještě výhodnější je cestování vlakem o víkendu – pro dva pořídíte Skupinovou víkendovou jízdenku PK + Polsko za 350 Kč – pro jednoho tedy vyjde celodenní jízdenka po ČR i Polsku na 175 Kč.

Historická Wroclaw

Pokud chcete projít Wroclaw pěšky, vydejte se od hlavního nádraží ulicí Kołłątaja celou cestu rovně až se dostanete k nákupnímu centru Galerie Dominikanska – tady se dejte doleva a za nedlouho dorazíte na hlavní wroclawské náměstí – Rynek, na kterém nalezenete radnici a Bazyliku Św. Elżbiety. Přímo vedle hlavního náměstí leží i Plac Solny, na kterém naleznete květinový trh.
Z náměstí se můžete vydat zpět na hlavní ulici a pokračovat směr Ostrów Tumski. Po cestě se nezapomeňte zastavit na trhu – můžete si zde dát i rychlý, chutný a opravdu levný oběd.
Ostrów Tumski je nejstarší částí města, na které najdete také nejvyhledávanější wroclawskou památku – katedrálu. Při cestě na tento ostrov půjdete i přes dva zajímavé mosty – Piaskowi a Tumski, který je obvěšen zámky.
Za zhlédnutí rovněž stojí Hala Stulecia, u které nalezenete také místní Zoo nebo multimediální fontánu.

Rynek Targ Most Piaskowy

Most Tumski Katedrála Hala

Do Wroclawi za nákupy

O trochu jiný a levnější výběr naleznete v polských obchodech. Prakticky zde naleznete všechny obchody a značky, na které jste zvyklý z ČR, akce ale bývají zajímavější a když už se do města vydáte, proč si něco nepořídit.
Pro nákupy doporučujeme dva velké obchoďáky, které nemůžete při svém putování Wroclawí minutou – Galerie Dominikanska, která leží na spojnici hlavního nádraží a historického centra a Pasaż Grunwaldzki, na kterou narazíte při cestě od Katedrály k Hale Stulecia.
Galerie Dominikanska

Jen třešničkou na dortu Vám mohou být při poznávání města moderní prvky jako PayPass automaty na jízdenky přímo v autobusech nebo městská WiFi v parcích nebo na náměstích.