Výlet do Neapole

26.8.2014 14:44 - kategorie:

Vidět Neapol a zemřít„, říká se a opravdu je na co se koukat, rčení naznačuje, že jde o nejkrásnější město Itálie, pravdivost už musíte posoudit sami. Dnešní Neapol není tím co bývala v době, kdy pořekadlo vzniklo, přesto rozhodně stojí se sem podívat.

Neapol leží v Kampánii, se svými předměstími tvoří konurbaci, která čítá dokonce 3 120 000 obyvatel. Město má bohatou historii, založili ho Římané už v 8.st. před n. l., v průběhu staletí v Neapoli trávili volný čas římští císaři.

 

Neapolské hrady

Neapol je proslulá svými hrady, najdete zde dokonce hned čtyři.

Castel dell´Ovo

Hrad zlatého vejce je postaven na skalnatém ostrůvku Megaride nedaleko centra města. Vstup na hrad je možný po 100 m hrázi, oblíbené mezi novomanžely, kteří se tu rádi fotografují. Vstup na hrad je zdarma. Na ostrůvku s hradem je malá rybářská osada Borgo Marinari, můžete si tady vybrat z mnoha zdejších restaurací.

Jedna zajímavost – název hradu pochází ze středověké legendy, básník Vergilius měl prý umístit magické vajíčko do základů hradu. Když by se vejce rozbilo, Neapol by postihla katastrofa.

Castel Sant’Elmo

Jde o pevnost stojící na kopci Vomero, hned vedle se nachází krásný klášter Certosa di San Martino. Z vrcholu hradu je krásný výhled na Neapol a pobřeží, stačí vyjet lanovkou nahoru. Vstupné je 5 Eur.

Castel Nuovo

Středověký hrad v centru města před náměstím Piazza Municipio a radnicí. Vstupné do hradu je 6 Eur, ale návštěvníci většinou uvádějí, že návštěva interiéru nestojí za nic, bohatě stačí pohled zvenčí.

Kapujský hrad

Hrad z 12. století ležící na konci ulice Via dei Tribunali, vstupné je zdarma.

 

Neapolské památky

Neapoli se někdy říká město kopulí kvůli několika důležitých kostelů. Například velká trojlodní bazilika San Gennaro.

Krásnou procházku si můžete udělat ulicemi Via Tribunali a Via s. Biagio dei Librai. První jmenovanou lemují velké paláce a historické domy. I v té druhé je několik kostelů a paláců, doporučujeme ale hlavně přilehlé náměstí Piazzetta Nilo s kavárnami a stánky s vyhlášenou zmrzlinou.

Při toulkách Neapolí narazíte i na kostel Gesú Nuovo, poznáte ho podle zvláštního průčelí z velkých kamenů, interiér je neskutečně bohatý. Hned naproti je gotický kostel Sante Chiara.

Divadlo Teatro San Carlo

Pokud půjdete po Via San Carlo, narazíte až ke slavnému divadlu, největší opery v Itálii Teatro San Carlo.

Gallerie Umberto I.

Slavná galerie ve skleněné pasáži, do které se můžete podívat zdarma.

Vesuv a Pompeje

K oblasti Neapole neodmyslitelně patří sopka Vesuv, která 24. srpna 79 zničila svojí erupcí Pompeje a další 4 sídla v Neapolské zátoce. Dnes stojí vedle pozůstatků starých Pompejí město Pompei s 26 tisíci obyvateli. Vstupné k ruinám je 11 Eur. Cesta vlakem z Neapole do Pompeí stojí 2,90 Eur, od zastávky je to jen 400 metrů, při cestě od zastávky neminete turistické centrum.

Odvracená tvář Pompeí

Neapol má velký problém s odpadky, povalují se všude a místním nijak moc nevadí. Ani vás nepřekvapí, že tady v roce 1973 vypukla epidemie cholery. Papíroví průvodci také varují před zloději na skůtrech, kteří vám vytrhnou kabelku nebo před méně bezpečnými čtvrtěmi a místní mafii Camorra snad ani nemusíme připomínat.

Doprava

Díky letecké společnosti Wizz Air se můžete dostat do Neapole už za 2 098 Kč, pokud jste členy Wizz Discount Clubu, letenka bude stát jen 1 558 Kč.

Odlet z Prahy 11.10. 2014

odlet 2

Přílet do Prahy 14.10.2014

odlet