Druhému největšímu městu Německa se říká „německá brána do světa“, hanzovní město Hamburk je druhým největším přístavem v Evropě. Se svým šarmem jedné z nejkrásnějších evropských metropolí láká turisty na netradiční architekturu, nádherné zelené parky a vodní plochy, špičková muzea, polabské pláže a na noční život čtvrti St. Pauli.
Hamburk se se svými 1,8 miliony obyvateli rozkládá jen na jednom břehu Labe, na druhém je přístav se širokými kanály a skladištěm a velké kontejnerové překladiště.
Historické centrum se nachází přímo u starého přístavu, kde je dnes jen přístaviště lodí, které slouží jako MHD, trasy těchto linek nejsou sice moc dlouhé, ale můžou sloužit i jako příjemná turistická plavba po Labi. V historickém přístavu je také zakotveno několik starých lodí jako plachetnice Rickmer, můžete se podívat i na palubu, vstupné je 5 Eur. Kousek dál stojí Cap San Diego, na její palubě je námořní muzeum.
Zajímavost: Česká republika má pronajatou část Hamburského přístavu až do roku 2028.
Část historického centra je i čtvrť Speicherstadt s největším souvislém komplexu skladových budov na světě. Budovy jsou z červených cihel a ocelové mosty mezi kanály jsou krásně nasvícené, při soumraku se vám zatají dech z tajemné atmosféry.
St.Pauli
Jen kousek od historického centra Hamburku se nachází známá čtvrť St. Pauli. Proslulá je především svým nočním životem a to jak na ulicích tak v klubech. V jednom z klubů dokonce koncertovali i samotní Beatles. Nejznámější ulicí je Reeperbahn s velkou koncentrací striptýzových klubů, sexshopů a barů. St. Pauli ale může být v noci dost nebezpečná.
Turistické cíle Hamburku
Mezi hanzovními stavbami se svojí typickou architekturou se vyjímá novorenesanční radnice s bohatě zdobenou fasádou. Radnice je současně i sídlem parlamentu.
Kostel Sv. Michala
„Michel“, dominanta Hamburku, barokní kostel Sv. Michala se 132 metrů vysokou věží, z které je krásný výhled, například na nespočet parků, vodních ploch a lesů nebo třeba na jezero Alster, které je rájem vodních sportů a pěších turistů. Doporučujeme vypůjčit si kolo a projet si celou oblast a pak se zastavit na Alsterwasser, což je limonáda s pivem.
Oblíbeným cílem u jezera Alster je nákpní čtvrť Jungfernstig.
Úřední byty obchodníků ze 17. století v bezprostřední blízkosti věže Michel jsou dalším turistickým místem, které nesmíte opomenout.
Rybí trh v Altoně
Nezapomeňte navštívit rybí trh v Altoně, otevírá se od 5h do 9:30 ráno, můžete si tu koupit od místních svérázných a hlučných prodejců čerstvé ryby různých druhů a velikostí.
Metropole se pyšní více než 40 muzei včetně největšího německého muzea umění Kunsthalle, návštěvníci se mohou těšit kromě jiného na díla mistra Rembrandta.
Navštivte také Ohlsdorfský hřbitov, je hlavním hamburským hřbitovem a se svými 405 hektary je dokonce druhý největší na světě (první je Chicago). Hřbitov je vlastně starým parkem s četnými rybníky a mohutnými stromy.
Cesta do Hamburku
Zpáteční letenky z Prahy jsou za cenu 1 798 Kč, letenky koupíte u společnosti Germanwings.
Odlet z Prahy 21.11.2014
Přílet zpět 24.11.2014
Alternativou může být přímé spojení po železnici se Včasnou jízdenkou ČD za 1 092 Kč (jednosměrná jízda z Prahy).