Vychutnejte si skvosty moravských vín na Festivalu otevřených sklepů

18.10.2013 12:33 - kategorie:

Jaro se k nám blíží loudavým krokem a my jsme si pro Vás připravili tip, jak strávit příjemný dubnový víkend na Moravě. Do kraje folklóru, vína a dobré nálady se můžete vydat na Festival otevřených sklepů – Jaro na Podluží.

Jaro na Podluží

Jako Podluží je označován region jižní Moravy, nacházející se v půvabném koutu země, lemovaném řekou Moravou a Lužními lesy. Oblast je jedinečná díky úrodné půdě, teplém podnebí, ve kterém se daří vinné révě a přátelským obyvatelům, zastáncům lidových tradic.

Podlužácké lidové tradice jsou pestré a bohaté a jejich projevy jsou patrné na každém kroku. Říká se, že v regionu snad ani není jediná rodina, která by nevlastnila kroj. Slovácké chalupy, boží muka, malovaná žudra domů nebo vinné sklepy jsou po celém Podluží udržované s láskou vlastní místnímu lidu.

Region láká turisty mnoha zajímavostmi. Kromě vinařství jsou to zejména přírodní a historické památky. Při své návštěvě se můžete podívat například do Ranšpurku na Lanžhotsku, kde je pralesní rezervace nebo do Mikulčic na přírodní park Mikulčický luh. Z památek stojí rozhodně za vidění vykopávky Velkomoravské říše na Pohansku u Břeclavi nebo v Mikulčicích. Památku prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka si můžete připomenout v jeho rodném městě Hodoníně a lidovou architekturu objevit soubor vinných sklepů „Nechory“ v Prušánkách.

V dubnu přichází na Podluží to pravé „jaro“. Je tak totiž nazvána akce, kdy se otevřou dveře sklepů v několika obcích a přivítají zvídavé návštěvníky s otevřenou náručí. V rámci Festivalu otevřených sklepů máte možnost se ocitnout přímo ve sklepech a sklepních uličkách vinařských obcí Moravská Nová Ves, Prušánky, Hrušky a Poddvorov.

Otevíráme sklepy aneb vínečko, né voda!

Jarní festival roztočí kohoutky na sudech vína oficiálně v sobotu 14. dubna, sklepy se otevřou od 10.00 do 21.00, v neděli zábava pokračuje od 10.00 do 15.00. Oba dny mají návštěvníci možnost zakoupit si i domů.

Hlavním lákadlem je samozřejmě ochutnávka dobrého vína. Ochutnat můžete proslulé odrůdy Cabernetu Moravia, Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a šedého nebo Frankovky. Legendou je místní vinař pan Lubomír Glos, který si vyšlechtil vynikající odrůdu Cabernetu. Sklizeň z roku 2011, která na Vás čeká je považována za jednu z nejlepších v historii celého kraje.

Kromě ochutnávky vína si můžete ve sklepech vychutnat i delikátní gurmetské menu s místními víny, které Vám naservírují ti nejlepší kuchaři regionu. Na Moravě a bez muziky? Toho se bát určitě nemusíte, těšit se můžete na vystoupení cimbálky, jazzových souborů a folklorních tanečníků. Potěší Vás pořady o víně, prohlídky sklepů s výkladem nebo technologií na výrobu vína. Zajímavým zpestřením z minulých ročníků byla i akce „Vůně vína“, kde výherce „čihařského kvízu“ získal zajímavé ceny. Přesné rozdělení programu se ještě připravuje, prohlédnout si jej můžete na stránkách akce zde.

Vstupenky na akci si můžete koupit v předprodeji nebo na místě. Cena vstupenky v předprodeji je 890 Kč a platí oba víkendové dny. S touto vstupenkou můžete navštívit všechny zúčastněné sklepy. Doprava mezi jednotlivými obcemi bude pro návštěvníky akce zdarma, jezdit budou pohodlné autobusy. Na uvítanou získáte tzv. „startovní balíček“ jehož součástí bude katalog vinařů, mapka se sklepy a trasami a sklenička s ochutnávkou.

Ubytovat se můžete v některé z obcí, možností je opravdu mnoho. Na stránkách akce najdete i jmenný seznam, ze kterého můžete vybírat. Pokud se ubytujete ve městech Hodonín nebo Břeclav, festivalový autobus Vás vyzvedne přímo tam.

Zajímavosti z malovaného kraje

  • Název Podluží se všeobecně odvozuje od typického znaku zdejšího kraje – stojatých vod – označovaných zde jako „luže“.
  • První zmínky o víně pochází z doby staré více než 40 milionů let.
  • Víno se nalévá do jedné až dvou třetin sklenice a tu držíme za stopku, abychom víno neohřívali.
  • Žudro (žebračka) je klenutý přístavek používaný u vchodů do domů v lidovém stavitelství.
  • S pitím vína se pojí i nepsaná tradice, že se sklenice nedolévá, dokud v ní něco je a že by si člověk neměl víno nalévat sám.
  • V obci Poddvorov je ke shlédnutí větrný mlýn beraního typu, pocházející z roku 1870.
  • Pokud na jižní Moravě zavítáte na některou z velkého množství folklorních akcí, určitě se setkáte i s oblíbeným lékem na každou bolest – se slivovicí. Poctivá domácí slivovice se vyrábí výhradně z ovoce bez jakýchkoli příměsí.
  • Nejvýznamnějším folklorním svátkem a hlavní společenskou událostí roku jsou krojové hody. Termín hodů se určují podle kostela a jeho zasvěcení určitému patronu. Probíhají od měsíce června až do konce listopadu.
  • Kroje se odlišují podle oblastí. Každý region a dokonce i každá vesnice se liší svým krojem. Kroj podlužácký patří mezi nejhonosnější.

Jak za vínem?

Na Podluží se můžete dostat pohodlně vlakem nebo autobusem. Samozřejmě vlastní auto je také možnost, ale hrozí nebezpečí, že po návštěvě tolika sklepů budete mít v krvi ještě trochu „hladinku“. Pokud se ubytujete v Břeclavi nebo Hodoníně, bude cesta asi nejjednodušší, hlavně vzhledem k okolnosti, že z těchto měst máte dopravu na místo již zajištěnou. Do Břeclavi jezdí pohodlný vlak EuroCity z Prahy každou hodinu, takže můžete vyrazit prakticky kdykoli. Výhodná je jízdenka SporoTicket Česko. Jednosměrnou jízdenku pořídíte od 280 Kč.