Vychutnejte si radosti zimy v krásné Budapešti

18.10.2013 12:29 - kategorie:

Navštivte i Vy temperamentní perlu Dunaje – historické město Budapešť. Tuto zimu si pro Vás připravila netradiční pozvánku. Prohlídka historických skvostů, ochutnávka jedinečné kávy, koupel v městských lázních a projížďka na vyhlídkové lodi čeká jen na Vás. Všechny zážitky jsou buď se slevou, nebo zdarma.

Zima v Budapešti

Maďarské hlavní město Budapešť zve své návštěvníky na lákavou událost zvanou „Zima v Budapešti“. Do propagační akce, jež má představit návštěvníkům krásné historické město zvané „královna Dunaje“, se zapojily kavárny, hotely, městské lázně, turistické informační centrum a firma poskytující vyhlídkové plavby po Dunaji.

Pozvánka na prožití nezapomenutelných dnů v Budapešti trvá až do 31. Března 2012. Během této doby se můžete výhodně ubytovat v některém z místních hotelů a zůstat buď „tři noci za cenu dvou“ nebo „čtyři noci za cenu tří“. Největší atrakce Budapeště – městské lázně Gellért, Széchenyi a Rudas nabízí jeden bezplatný vstup pro každého. Všem turistům město nabízí využití důmyslné elektronické Budapešťské karty, která je navíc během „Zimy v Budapešti“ poskytována s výraznou slevou. Vyrábí se v několika variantách podle toho, kolik hodin v Budapešti chcete prožít. Pro návštěvníky zajišťuje služby zdarma. Najdete mezi nimi například: cestování městskou dopravou, prohlídku zoo, návštěvu 4 muzeí (Historické muzeum, Muzeum Umění, Muzeum Etnografie a Maďarskou národní galerii) a 2 prohlídkové trasy s průvodcem.

Čím láká perla Dunaje?

Multikulturní metropole střední Evropy vznikla v 19. století spojením měst Buda a Pešť. Dodnes tyto dvě části rozděluje řeka Dunaj, která městem protéká. Historické město se chlubí pohlednicovým panoramatem s dominantním hradem Buda, obklopeným kopci na břehu řeky. Svým architektonickým bohatstvím a širokými bulváry si zasloužila Budapešť přezdívku „Paříž na Dunaji“. Je jedinou lázeňskou metropolí na světě, neboť má přes padesát lázeňských domů čerpajících z více než osmdesáti vřídlel. Muži si v lázních mohou dopřát šachovou partii a ženy zase příjemnou masáž.

Starobylými památkami, které připomínají časy rakousko-uherské monarchie je protkané celé město. Krásná procházka je kolem Parlamentu, nejrozlehlejší budovy Maďarska. Má přibližně 691 místností a na prohlídce shlédnete uherské korunovační klenoty.

Pokud by byla předepsána nějaká ulice, kterou musíte zaručeně projít, stala by se jí noblesní Andrássyho třída, postavená podle vzoru Pařížských bulvárů. Třída je lemována divadly, restauracemi, kavárnami a Státní Operou, nejoblíbenějším kulturním místem Maďarů. Na jejím konci se dostanete do městských sadů ukrývajících Széchenyiho lázně. Navazuje na ni také Náměstí Hrdinů.

Buda a Pešť jsou spojeny devatero mosty. Nejstarším a neznámějším je Řetězový most, nejpopulárnějším se stal Alžbětin most, pojmenovaný po Císařovně Sissi, kterou Maďaři milovali.

Na ulici Városliget najdete největší a nejlepší bleší trh v Budapešti – Petőfi Csarnok. Trhy jsou v Budapešti všeobecně oblíbené. Navštívit můžete i stánky na János Városi piace. Pořídíte v nich typické maďarské speciality jako je paprika, čabajka nebo víno Tokai a za krásné ceny si zde nakoupíte i oblečení. Milovníci sladkého si také přijdou na své. V celé Budapešti dělají výborné palačinky a vyhlášená je zejména Babiččina Palačinkárna. Ochutnat zde můžete několik desítek variant tohoto oblíbeného pokrmu.

Cesta do Budapešti

Do Budapešti se můžete dostat autem, autobusem, vlakem i letadlem. My jsme si pro Vás připravili tip na levné cestování vlakem. České dráhy s novým jízdním řádem připravili pro návštěvníky Budapešti výhodnou slevu Sporo Ticket Evropa. Zpáteční jízdenku pořídíte již od 493 Kč. Jedinou podmínkou je, abyste si jízdenku vyzvedli minimálně tři dny předem. Pohodlným vlakem Euro City dorazíte z Prahy na nádraží Keleti za několik hodin.

Ubytování

Během pobytu v „Zimní Budapešti“ lze využít výhodné akce na ubytování některého z hotelů. Informace o všech zúčastněných hotelech najdete na stránkách akce: www.budapestwinter.com.

Sbalte si plavky do městských lázní, dobrou náladu a maďarský slovník a navštivte „maďarskou Paříž“!