Velké Losiny – lázně, ruční papír a čarodějnické procesy

22.8.2014 13:46 - kategorie:

Do lázeňské obce Velké Losiny v podhůří Hrubého Jeseníku nemusíte jezdit jen na zdravotní pobyty, Velké Losiny jsou i zajímavým turistickým cílem. K historii obce se pojí například známé čarodějnické procesy ze 17. století, najdete tu jedinou středoevropskou ruční papírnu nebo zajímavý technický div, přečerpávací vodní nádrž s elektrárnou Dlouhé Stráně.

Velké Losiny leží 9 km severovýchodně od Šumperka a žije v nich jen necelých 2 700 obyvatel, přesto patří k jednomu z nejnavštěvovanějších míst jesenického podhůří. Největšího rozkvětu se obci dostalo za panství Žerotínů v půlce 16. století.

Lázně Velké Losiny

Velké Losiny jsou především termálními lázněmi, léčí se tu nemoci pohybového aparátu, kožní nemoci, oběhové, neurologické a onkologické.

Ruční papírna

Jedna z nejstarších ručních papíren v Evropě stojí právě ve Velkých Losinách už od konce 16. století. Díky své originalitě, kvalitě a tradičnímu postupu výroby z bavlny a lnu přežila papírna i krušné časy, kdy se ostatním papírníkům nedařilo. Dnešní sortiment exkluzivních papírových výrobků se používá hlavně v umělecké branži, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely restaurátorské praxi.

Muzeum papíru je nedílnou součástí papírny, pro návštěvníky je otevřena nová reprezentační prodejna a sezónní galerie v barokním objektu.

Plné vstupné je 90 Kč, více na www.muzeumpapiru.cz

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Je největší vodní elektrátnou u nás, dokonce se v internetové anketě idnes.cz zařadila mezi 7 divů České republiky. Na nádrž se můžete dostat lanovkou, ta vás vyveze asi 4,5 km od vrcholu horní nádrže, zbytek musíte pěšky. Lanovka je ale v provozu jen do 28. září.

Čarodějnické procesy

Losinské panství je smutně proslulé. Spousta žen byla nařknuta z čarodějnictví a upálena. Majetek odsouzených samozřejmě propadal inkvizitorům. Tyto procesy inspirovaly knihu a film Kladivo na čarodějnice.

Zámek Velké Losiny

Národní kulturní památka, renesanční stavba na místě původní tvrze.

Vstup a hodinový výklad.

Plné vstupné – 100 Kč

Snížené vstupné – 70 Kč

Sirné prameny

V místních lázních se využívají termální sirné prameny, jeden z nich vyvěrá přímo v parku u lázní.

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že tuto vodu kvůli silné „vůni“ vajec ne každý zvládne pít, i když místní zvyklí si ji pravidelně stáčejí.