Vánoční trhy v cizině? Proč ne? Navštivte Vídeň, Drážďany, Paříž, Londýn nebo třeba Krakov…

18.10.2013 10:38 - kategorie:

Téměř více než 700 let se ve Vídni konají každoroční vánoční slavnosti. Nejvyhlášenější vánoční trhy můžete navštívit před radnicí na náměstí, přesněji mezi radnicí a Burgtheatrem. Množství turistů lákají především kouzelně vyzdobené uličky, osvětlené stromy a překrásně světelně ozdobená radnice.

Nenechte se ovšem zlákat pouze radnicí, mimo centrum se dají nalézt další, ne tolik lidmi okupovaná tržiště, protkaná romantickou vánoční atmosférou. Nejen, že máte možnost nákupu vánočních dárků, svou návštěvu hlavního města Rakouska můžete spojit s prohlídkou známých historických památek. Jistě jste již slyšeli o Prateru, místu zábavy pro malé i velké, fungujícím již přes dvě a půl století, který můžete navštívit zcela zdarma. Na své cestě Vídní byste rozhodně neměli vynechat zámek Schönbrunn, který nabízí romantiku Vánoc doslova v císařských kulisách. Před zámkem si můžete projít každoročně fungující tržiště a v případě, že Vám bude zima, zahřeje Vás tradiční punč či svařené víno. Hrneček s jednoduchou kresbou zámku Schönbrunnu, který obdržíte v ceně s nápojem, si můžete na památku odvézt. Se student agency máte možnost vyrazit autobusem a prohlédnout si tak krásy Vídně za cenu zpáteční jízdenky od 380 Kč. S cestovními kancelářemi se dá sehnat celodenní zájezd autobusem již od skvělých 300 Kč.

Láká-li Vás Sasko a vůně tradičního cukroví, dobrého vína a pravého vánočního punče, jsou pro Vás proslulé adventní trhy v Drážďanech tou pravou volbou. Pokud se zajímáte o kulturu, osloví Vás jistě rezidenční zámek, Zwinger se světoznámou Obrazárnou mistrů či galerie Albertinum. Původní lázeňská královská rezidence nabízí okouzlující přehlídku barokní architektury, hlavním trhem se díky dlouholeté tradici stal Striezelmarkt, který zde funguje každoročně již od první poloviny 15. století. Hlavní dominantou trhů je kromě vysokého vánočního stromu a velkolepé výzdoby vánoční pyramida disponující výškou 14 metrů, mimo jiné zapsaná v Guinessově knize rekordů. Doporučujeme vyzkoušet tradiční místí specialitu, kterou jsou malé figurky kominíků zhotovované ze sušených švestek. Zde je opět nejlevnější možností cestovní kancelář, která Vás doveze tam i zpět autobusem již za cenu kolem 400 Kč. Pokud byste se chtěli vydat sami vlakem, zpáteční jízdenka do Drážďan Vás vyjde nejlevněji na 900 Kč.

Romantická Paříž je krásná celoročně. Ovšem jak jednou okusíte předvánoční atmosféru jejích vánočních trhů, nebudete již chtít trávit advent jinde. Paříž nabízí hned několik vánočních tržišť, ve kterých si každý najde své. Jedním z nejkrásnějších, a zároveň největších je bez pochyb moderní čtvrť La Défense. Největší zajímavostí jsou červené koberce roztažené po celé ploše trhů mezi velkým množstvím stánků, jejichž počet se odhaduje až na 400. Hlavní bulvár Champs-Elysées je vyzdoben překrásnou světelnou výzdobou, která rozhodně nezůstane bez povšimnutí. U katedrály Notre Dame je možné navštívit Ježíškovu vesnici. Místí trh nabízí širokou škálu vánočního zboží, řemeslných výrobků a především nespočetné množství chutí v podobě místních gastronomických specialit. Vyražte do překrásné vánoční Paříže a zabruslete si u osvětlené Eiffelovy věže. Pokud bude Váš výlet na vánoční trhy jednodenní, zpáteční letenku můžete zakoupit u nízkonákladové společnosti EasyJet již od 1200 Kč.

Chcete-li vyzkoušet raději Londýnské vánoční trhy, máme pro Vás několik míst, která by Vás mohla zajímat. Ulicemi rozsvíceného města se každoročně line libá vůně punče a okouzlí Vás líbezné tóny vánočních koled. Jisto jistě Vás zahřejí u srdce večerní koncerty pod rozsvíceným norským smrkem na Trafalgar Square. Ty pravé tradiční vánoční trhy se ovšem konají mezi London Eye a Southbank Centre. Mezi několika desítkami dřevěných obchůdků můžete nejen nakoupit různé dárečky, suvenýry či místní vánoční dobroty, ale i navštívit vesničku Santa Clause se zábavním parkem určeným těm nejmenším. Navštívíte-li Eye of London, jistě nebudete litovat. Okouzlí Vás noční pohled z Kola tisíciletí na velkolepě vzhlížející, světly propletený Londýn. S nízkonákladovou leteckou společností RyanAir se můžete do Londýna vydat již od 28. 11. do 29. 11. 2011, a to za cenu 805 Kč za zpáteční letenku.

Vánoční trhy mají také dlouholetou tradici v sousedním polském Krakově. Polské Vánoce, to jsou charitativní akce, sbírky pro děti z dětských domovů, muzikanti, tradiční kosmetika z včelího vosku a veškerý sortiment ve stánkách zaručené kvality. Specialitou mezi tradičními vánočními dobrotami je bez pochyb pitný med (nikoliv medovina), jehož výroba se velmi podobá vínu. Ten nejrozsáhlejší trh, na kterém se vzduchem line vůně klobás, jitrnic, medového vína a grogu, najdete na krakovském Starém rynku kolem Sukiennice. Celodenní výlet autobusem do Krakova se u cestovních kanceláří dá sehnat od 300 Kč/os. V případě, že chcete být pánem svého času, levnější volbou, v případě, že pojede více osob, bude osobní automobilová doprava.