V zimním období za dobrým jídlem, pitím a zábavou!

18.10.2013 10:33 - kategorie:

Zastihla nás zima. Nejchladnější období roku. Brzy se stmívá, lidé se schovávají do vyhřátých bytů či domů a zapomínají na zábavu. Vy ale nemusíte. Zkuste se inspirovat naším tipem a zpestřete si únorový víkend jedním z nejveselejších folklorních dnů v roce. Zahřejte se v chladném počasí moravskou slivovicí a ochutnejte sladké speciality při rozverném reji masek v klenotu jižní Moravy, Lednici!

Rozverný fašank aneb pestrobarevný Masopust

Fašanková veselice je tradiční lidová ceremonie oslavující příchod jara. Fašank neboli Masopust začíná 6. ledna a končí tradiční zábavou. Posledním dnem tohoto období je Popeleční středa, po níž začíná období půstu. Význam slova fašank má několik verzí výkladu. První udává, že na Moravě si počeštili německé slovo „fasching“ (karneval), druhý výklad spojuje slavnost s maďarským slovem „fánk“ (kobliha). Ať tak či onak, obě slova vystihují symboliku fašanku.

Lednický fašank proběhne v sobotu 18. února 2012. Vinařským městečkem se bude po roce opět linout vůně domácí zabíjačky, svařeného vína, sladkých koblížků a božích milostí. Těšte se na dobré jídlo, výjimečné pití a bujarou náladu. Fašankový průvod začíná v jednu hodinu odpoledne. Lidé se vydají od hotelu „My“ směrem k zámku. Na každé ze zastávek se bude tančit, zpívat a popíjet. Dle tradice nesmí v původu chybět veselé masky, místní muzikanti a vyprošťovací sběrný vůz pro jedince, kteří nezvládnou sílu alkoholu. V karnevalu uvidíte místní divadelnické ochotníky, připojit se však můžete i Vy. Stačí si jen vymyslet žertovnou masku a vrhnout se do průvodu.

Navštivte Lednicko-valtický areál

V Lednici na Moravě slaví fašank každý rok. Toto městečko je známé především díky svému krásnému zámku, umístění v oblasti chráněné organizací UNESCO a samozřejmě výbornému vínu. Pověst udává, že jméno získala obec díky tomu, že zvláště na jaře a na podzim je zde o něco chladněji než v okolí. Pohádkový zámek Lednice se ukrývá v krásných francouzských a anglických zahradách. I během zimní sezóny je možné si domluvit prohlídku. Městečko Lednice svým návštěvníkům nabízí také návštěvu místních vinných sklepů, rehabilitačních lázní nebo mnoha příjemných restaurací.

Jak se dostat do Lednice?

Na folklorní setkání milovníků dobrého vína a jídla se můžete vydat jednoduše vlakem z Prahy do Břeclavi a následně jet několik minut autobusem MHD do Lednice. České dráhy nabízí možnost využití několika slev. Pokud si koupíte jízdenku s dostatečným předstihem, vyplatí se Vám sleva SporoTicket Česko. Zpáteční jízdenku můžete získat od báječných 270 Kč. V Břeclavi nastoupíte na autobus, který Vás pohodlně odveze na náměstí v Lednici. Do Lednice se můžete samozřejmě pohodlně dopravit i autem, pro větší skupinu se tak sníží cena za dopravu.

Na nic nečekejte, je nejvyšší čas promyslet si svoji masku!