Užijte si Znojmo naplno

7.8.2014 14:31 - kategorie:

Město vína, okurek a ovocnářství, tak každý zná Znojmo, byla by ale velká škoda opomenout historické památky jako radniční věž, loucký klášter, znojemský hrad nebo rozsáhlé podzemí. Ve Znojmě si můžete užít báječný víkendový pobyt ať už prahnete po víně a gastronomické turistice, aktivní dovolené na Moravě či relaxu a klidu.

Historické město Znojmo si uchovalo renesanční styl, centrum je plné křivolakých uliček s četnými kostely, krásnými vyhlídkami a vše je obklopeno fragmenty středověkých hradeb.

Znojemský hrad a rotunda

Na okraji centra se nachází Hradní ulice s hradním komlexem a rotundou svaté Kateřiny. V době husitských válek byl oporou císaře Zikmunda Lucemburského, který zde i zemřel. V 18. století byl přestavěn na barokní zámek a v 19. sloužil jako kasárna, dnes je tu muzeum s orientálním uměním, deblínská kaple s nástropními malbami, selská jizba s lidovým nábytkem a císařský sál s galerií habsburských panovníků.

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti, jde o unikátní románskou stavbu s vyjímečnou malířskou výzdobou. Prohlídky této národní kulturní památky jsou možné jen po 10 lidech v průběhu jedné hodiny a závisí na aktuálním mikroklimatu, za deštivého počasí je totiž vstup zakázán.

Hrad

  • Vstupné: 40 Kč / 20 Kč
  • Otevřeno:  úterý – neděle / 9:00 – 17:00 (květen až září)

Rotunda

  • Vstupné: 90 Kč
  • Otevřeno:  úterý – neděle / 9:00 – 17:00 (květen až září)

 

Kostel sv. Mikuláše

Dominanta Znojma, kde můžete obdivovat gotické fresky a barokní kazatelnu v podobě zeměkoule. Z prostranství před trojlodním kostelem je nádherný výhled údolí Dyje, znojemskou přehradu a rotundu sv. Kateřiny i na část Znojemského hradu.

Znojemské podzemí

Vloni byly otevřeny tři nové krkolomné trasy ve známém znojemském podzemí. Zavedou Vás vodou a blátem do úzkých chodeb a průlezů, kde bude nutné lézt i po čtyřech. Labyrint chodem má v současnosti asi 30 kilometrů a patří k nejdelším svého druhu u nás, v určitých místech jsou i čtyři patra nad sebou. Zájemci o tento jedinečný zážitek dostanou na začátku ochranný oděv, přilbu se světlem a hurá dolů podzemí.

Podzemí

  • Vstupné: 95 Kč / 55 Kč
  • Otevřeno:  úterý – neděle / 9:00 – 17:00 (květen až září)

 

Loucký klášter

Návštěva premonstránského kláštera v Louce u Znojma určitě bude stát zato. Po staletí byl loucký klášter jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. V současnosti je je jeho jméno spojeno hlavně s vínem. K prohlídce jsou obrovské prostory, sklepy, štukové sály, vinařské muzeum, obrazová galerie a další.

Paintball

Aktivní odpočinek si ve Znojmě můžete dopřát při paintballu.

Více informací zde: www.akceznojmo.cz