Svatomartinské víno, hody, slavnosti – zjistěte, kam se vydat

18.10.2013 9:34 - kategorie:

Svatý Martin přijede na bílém koni, říká známá pranostika. Jestli Martin letos opravdu sníh přiveze, zatím nevíme, ale jedno je jisté: 11. 11. 2012 hned na několika místech, začne v 11 hodin ochutnávka pravých Svatomartinských vín.

Svatomartinská vína 2012

Mezi Svatomartinská vína patří první vína, vyrobená před 11. listopadem, která splňují požadovaná kritéria odborné hodnotící komise. Podle informací ze zákulisí bude letos o možnost nosit tuto značku bojovat až 150 výrobců vína.

Tradice značky Svatomartinské víno je poměrně mladá, začala v roce 2005. Od té doby se těší stále větší oblibě.

Dobré jídlo, pití a zábava – kam vyrazit?

Letošní „svatý Martin“ vychází na neděli, proto jsou oslavy Svatomartinského vína většinou připravovány na celý víkend 10. 11. – 11. 11. 2012. Oslavy spojené s dobrým jídlem, mladým vínem a zábavou budou probíhat po celé republice. Víte, kam se můžete vydat?

Svatomartinský košt vína – Přímo v centru Brna, na náměstí Svobody proběhne Svatomartinský košt vína. Ochutnat můžete 100 vzorků vín a zakoupit si i celou láhev. Platí se vstupné 150 Kč, za které návštěvník obdrží 8 degustačních mincí.

Žehnání Svatomartinského vína – Slavnostní obřad žehnání mladému vínu zahájí v Uherském Hradišti svatý Martin na svém bílém koni.

Svěcení Svatomartinského vína – Požehnání mladému vínu knězem, ochutnávka vín, husí speciality a folklorní program na Vás čeká hned na několika místech. Svěcení můžete navštívit například ve Valticích, Velkých Pavlovicích, Mikulově nebo Velkých Němčicích.

Svatomartinské otevřené sklepy – Návštěva jednotlivých sklípků, ochutnávka husích specialit a mladého vína již o půlnoci z 10. 11. na 11.11. Otevřené sklepy najdete v Bořeticích, Velkých Pavlovicích a Moravské nové vsi.

Svatomartinské hody a posvícení – Oslavy, hodování, posvícení a tradiční zábava a samozřejmě ochutnávka Svatomartinského vína Vás čekají i na zámku Zbiroh, na zámku Slavkov, v Kyjově nebo Radějově.