Starodávná Catania

3.9.2014 15:13 - kategorie:

Vypravte se v listopadu do starobylé sicilské Catanie, která byla několikrát poničena erupcemi blízké Etny. S Wizz Air z Budapešti za pár stovek, k dispozici je hned několik termínů, některé i na začátek prosince.

Catanie

Druhé největší město Sicílie leží přímo na pobřeží Jónského moře na východě ostrova. Catanie má bohatou historii, byla založena Řeky už v roce 730 př. n. l. Přestože byla Catanie v minulosti několikrát zasažena přírodními silami, hlavně velkým zemětřesením, město se vždy z katastrof vzpamatovalo a dnes je to krásné sídlo s památkami a 300 tisíci obyvateli.

Pamětihodnosti Catanie

Symbolem města se stala fontána v podobě velkého slona nesoucího egyptský obelisk (Fontana dell Elefante). Slona najdete na hlavním náměstí Piazza del Duomo. Na náměstí stojí i nejvýznamější památka Catanie, Dóm sv. Agáty. Staré centrum je povětšinou v barokním stylu, téměř vše totiž bylo po zemětřesení z roku 1693 obnoveno.

Ulice Catanie

Pokud si budete chtít užít většího ruchu, projděte si ulici Via Etnea, je tu mnoho obchodů, barů a restaurací. Naopak od shonu si odpočinete v paralelní ulici Via Crociferi, je zde klid pro nerušenou prohlídku barokních budov a kostelů.

Hrad Castello Ursino

Hrad čtvercového půdorysu z 13. století je památkou středověku, která ležela původně na pobřeží, dnes je díky lávě, která zvětšila pobřeží, kus od moře. Vstupné je zdarma, ale pozor na otevírací hodiny, jsou jen od 8:30 do 13:00, stejně jako na spoustě jiných míst.

V letovisku samém je mnoho krásných pláží s černým pískem. Kromě sportovního vyžití nabízí Catania i možnosti pro turistiku, například do blízkosti sopky Etny.

Etna

Nejvyšší sopka Evropy je činná v podstatě nepřetržitě, nad kráterem neustále sedí mrak plynů. Pokud si chcete Etnu prohlédnout, je možné ji po železnici téměř objet, vlak jede z Catanie a končí v Ripostu, cesta trvá kolem 5 hodin.

Výstup na vrchol je také možný. Od východu se dá vyjet autem do 1923 metrů a pak pokračovat kabinovou lanovkou, která vás doveze až do 2608 metrů. Dál se jezdí terénními autobusy. Za dobrého počasí lze jít i na vrchol, musíte mít ale průvodce, ke kráteru samotnému se ale ani tak nesmí.

Cena za jízdu lanovkou je 35 Eur

Archeologicky významné památky

Když půjdete západně od Piazza Duomo vstoupíte do starodávné Catanie, kde je římsko-řecké divadlo se 100 m průměrem. Odhaduje se, že pojmulo až 7 000 diváků. Vstupné je velice drahé, pro skupinu 3 lidí za každou osobu 180 Eur.

Jak se dostat do Catanie

Wizz Air nabízí levné letenky z Budapešti přímo na letiště Aeroporto di Catania – Fontanarossa.

Zpáteční letenky jsou dostupné pro členy WDC už za 722 Kč, pro ostatní za 1 234 Kč.

Dostupné termíny jsou:

  • Budapešť – Catania: 1.,4.,8.,11.,15.,18.,22.,25.,29.11 | 2.,6.12.
  • Catania – Budapešť: 18.,25.,29.11 | 2.,9.12.

Do Budapešti můžete také jet pohodlnými autobusy Student Agency.

  • zpáteční jízdenka stojí 950 Kč

Alternativou může být i železnice.