Staňte se protagonisty okouzlující show v maskovaných Benátkách

18.10.2013 9:32 - kategorie:

Objevte romantické Benátky v ještě romantičtější atmosféře tradičního karnevalu. Staňte se přímými účastníky nezapomenutelného živého divadla plného těch nejkrásnějších masek, které jste kdy viděli. Ve městě opět ožije commedia dell’arte a zábava se na největším evropském karnevalu chystá pro děti i dospělé.

Město na laguně

Benátky, zvané město na laguně, jsou známé především díky svým gondolám a kanálům protékajícími ulicemi města. Málokdo však ví, že město se skládá z 18 ostrovů, které navzájem propojuje asi 400 mostů. Pokud nezvolíte projížďku po vodě, můžete se bez problému po historické části města vydat i pěšky. Říká se, že mezi nejkrásnější cestovatelské zážitky patří zabloudit v krásných malých uličkách Benátek.

Benátky byly založeny asi v 5. století kmenem ilyrských Venetů (odtud pochází originální název města – Venezia). Jedním z nejznámějších symbolů Benátek jsou dřevěné lodě zvané gondoly. Původně sloužily jako obchodní plavidlo a nyní na nich najdete typického Gondoliéra oblečeného v černých kalhotech, modrobílém pruhovaném tričku a klobouku s červenou mašlí, jak vozí turisty po nejznámějším kanálu Grande.

Život je divadlo!

Benátky jsou oblíbeným místem pro turisty z celého světa po většinu roku, nicméně každý únor jich sem zavítá o něco více. Důvodem je tradiční a proslulý Benátský karneval provázený rejem barevných masek. Výraz „karneval“ pravděpodobně pochází z latinského „carnavale“ (loučení s masem), protože karneval předchází Velkému půstu a stejně jako Velikonoce se jeho datum každý rok mění.

Téma letošního roku vyjadřuje věta: „La vita è teatro! Tutti in maschera“ – neboli život je jako divadlo, všichni jsou v masce! Každý, kdo letos romantické Benátky navštíví, se stane jedním z protagonistů nezapomenutelného pouličního představení. Zaujme především slavná commedia dell’arte, improvizovaná komedie hraná na ulici s typickými představiteli, které diváci poznají podle masek.

Masek je několik typů. Nejpoužívanější maskou je maska Bautta, většinou bílá nebo černá, která zakrývá celý obličej. Dříve se tato maska používala v běžném životě pro skrytí identity nositele. Často to bylo při hraní hazardních her, nebo pokud nositel potřeboval skrýt své sociální postavení. Typická je i postava doktora s velkým nosem nebo masky Zanni představující Harlekýna, Kolombínu a Brighella.

Pokud se rozhodnete Benátky navštívit, máte jedinečnou možnost si některou z těchto krásných masek pořídit i přímo zde. Během karnevalu jich tu najdete nevídané množství. Věřte, že tato nevšední památka Vám bude navždy připomínat čarokrásnou atmosféru únorového festivalu.

Co se bude dít?

Pokud se v minulosti vydal nějaký benátský šlechtic na noční procházku, provázel ho na cestách vždy ponocný s lucernou a vyprávěl neuvěřitelné příběhy, aby šlechtu zabavil. Pokud se do Benátek na karneval letos vydáte, máte jedinečnou možnost seznámit se s tímto pozoruhodným vypravěčem osobně. Bude Vás provázet tajemnými uličkami Benátek a místy vzdálenými od přeplněného průvodu masek.  Díky jeho vyprávění a živému divadlu zjistíte, jak probíhal každodenní život, ale i tajemné události z historie Benátek.

Program karnevalu je přichystán od 7. února 2012 až do středy 21. února 2012. Každé odpoledne se můžete vydat na náměstí San Polo, kde se nachází venkovní kluziště. Zábavné odpoledne pro děti je zde nedílnou součástí programu.

Oficiálně bude karneval zahájen slavnostním koncertem v sobotu 11. 2. na náměstí San Marco. Těšit se můžete na živou hudbu, maskované tanečníky a soutěže pro obecenstvo. Průvod pestrých masek ulicemi Benátek probíhá každý den. Stejně tak se i volí nejkrásnější maska dne, podle zadaného tématu. Mezi letošními jsou například: Andělé a křídla, Láska a jídlo, Šílenství nebo Život je divadlo.

Čekají Vás koncerty, pouliční představení, veřejné bruslení, vystoupení v historických budovách a mnoho jiného. Program celého karnevalu si můžete prohlédnout na stránkách: www.carnevale.venezia.it. Vyvrcholením únorových dnů bude ples karnevalu ve slavné budově Palazzo Pisani Moretta. Karneval bude slavnostně ukončen ve středu 21. února upálením alegorické lodi – býka na náměstí San Marco. Hořící býk bude pomalu odnesen tichými vodami karnevalu.

Co možná nevíte:

 • Název “Carnevale di Venezia“´ vzešel poprvé z úst knížecího dóžete v roce 1094
 • Letos probíhá v Benátkách již 3. ročník Karnevalu pro děti
 • Automobily mají vjezd do Benátek zakázán, dopravní tepnu města tvoří kanál Grande
 • Nejznámějším mostem je v Benátkách Most Nářků – podle vzdechů vězňů, kteří přes něj chodili do vězení
 • Reticelli je benátské sklo, které je dnes vrcholem sklářského umění
 • Benátské masky jsou unikátní – nepotkáte dvě naprosto stejné
 • Výraz maska má původ v langobardském termínu a označuje duši zemřelého
 • Největší slávu získal karneval pravděpodobně za života slavného Casanovy
 • Až do 15. století masky nebyly – místo karnevalu existovala tzv. „ punčochová slavnost“, kde se lidé oblékali do barevných punčoch
 • Festa delle Marie je tradiční událost karnevalu, kdy 12 krásných dívek může získat věno bohatého dóžete.
 • Karneval je vždy zahájen „letem anděla“ – vybraný akrobat se vznáší na ocelovém laně nad náměstím San Marco.

Jak do Benátek cestovat?

Do Italského města na severu země se můžete dostat pohodlně letecky se společností WIZZ Air. Výhodné letenky můžete pořídit například na termín od 7.2.2012 do 11.2.2012 přibližně za 1500 Kč. Zvolit můžete i jiné datum, karneval probíhá dva týdny. Společnost nabízí akční letenky neustále, proto se vyplatí sledovat jejich nabídky pravidelně.

Dopřejte si jedinečný zážitek a staňte se aktérem nejkrásnějšího divadelního show Evropy. Romantické Benátky v masce na Vás již čekají.