Severský výlet do Osla

7.9.2014 23:51 - kategorie:

Byli jste už někdy v Norsku? Teď máte jedinečnou příležitost si zaletět do Osla, rezervujte si zpáteční letenky u Ryan Air za 779 Kč (118,00 PLN).

Norsko je oblíbené hlavně u rybářů a sportovců hledajících skvělé lyžování. Když jde o Norsko měli by zbystřit i „obyčejní“ turisté, hlavní město Oslo nabízí spoustu památek a architektonicky zajímavých staveb, mnoho krásných jezer v okolí a také severské moře se zálivy.

Metropole Oslo

Hlavní město Norska bylo ještě před koncem 19. století méně významné než Bergen, pak ale nastal bouřlivý rozvoj Osla a dnes je to nejrychleji rostoucí velkoměsto v Evropě. Samotné město má 614 tisíc obyvatel, nicméně rozsáhlá aglomerace Velké Oslo má přes 900 tisíc lidí a patří mezi nejrozsáhlejší hlavní města Evropy. Velkou část populace, asi 25%, tvoří zahraniční imigranti, hlavně Pákistánci, Somálci, Turci, Iráčani a další.

Nenechte si ujít

Za nákupy vyražte na hlavní nákupní třídu Bogstadvainen, začíná u stanice metra Majorstuen a dojdete po ní k zahradám královského sídla, je to palác z 19. století, ve kterém sídlí královna i její rodina. U královského sídla můžete spatřit výměnu stráží stejně jako třeba v Praze.

Pevnost Akershus

Navštivte i 700 let starý hrad a pevnost Akershus, je to komplex 54 objektů, přístupný je jen jeden, a to Muzeum domácího odboje za II. sv. války. Z Akershusu je výhled na centrum města včetně radnice, ve které se každý rok uděluje Nobelova cena míru.

Vstupné: dospělí 70 NOK, 30 NOK

Pod hradem Akershus je zakotvena nádherná plachetnice Christian Radich, bohužel je pro jednotlivce uzavřena, výjímku mají jen skupiny, které si dopředu zažádaly.

Můstek Holmenkollen

Sportovce jistě nadchne skokanský můstek Holmenkollen, který patří mezi turisty k nejoblíbenějším. Můžete navštívit i nejstarší muzeum lyží na světě nebo si vyzkoušet simulátor, na kterém si vyzkoušíte, jak vypadá skok z můstku. V muzeu je část expozice věnována i Roaldovi Amundsenovi.

Vstupné: dospělí 120 NOK, 60 NOK

Poloostrov Bygdøy

Ideální místo na procházky podél pobřeží. Za návštěvu stojí hlavně skanzen s původními obydlími a tradičním norským dřevěným kostelem. Když budete mít štěstí, přijdete sem právě na jeden z mnoha doprovodných programů, kdy vás lidé v tradičních krojích seznámí s místními zvyklostmi a tradicemi.

Norští Vikingové

Vikingové jsou spojeni s Norskem jako pivo s Českem, není divu, že tady můžete navštívit muzeum s jejich loděmi a dalšími artefakty. Muzeum stojí na polostrově Bygdøy. Vystavené vikingské lodě jsou velice zachovalé, jejich stáří se datuje až do 9. století.

Vstupné: dospělí 60 NOK, 30 NOK

Doprava

Vybrali jsme letenky od Ryan Air za 118,00 PLN, což je asi 779 Kč. Cena je konečná a v ceně je započítaná i cesta zpět.

Let je z Wroclawy na letiště Moss Airport Rygge 68 km od hlavního města Norska.

Z letiště do Osla se dostanete buď vlakem za 156 NOK  nebo autobusem za 170 NOK.

dop

Do Wroclawy se dopravíte s ČD, například z Pardubic, kudy projíždí Sp Glacensis. Cesta trvá 4h a 30 min a jednosměrná jízdenka stojí 312 Kč.

Poznámky

Norsko sice není v Evropské unii, ale je členem ESVO, takže víza nepotřebujete.

Při cestě do Norska nezapomeňte na severské počasí, průměrné teploty jsou v listopadu jen 2°C.