Poznejte jiné Krkonoše! Nejkrásnější vodopády a ledovcová jezera ve Sklářské Porubě

17.10.2013 14:59 - kategorie:

Aktivní dovolená, svěží horský vzduch, nádherná příroda a krása ledovcových jezer – tím vším by se dala popsat návštěva polské strany Krkonoš. Že to tam neznáte? Nevadí, přečtěte si náš tip na cestu!

Polské Krkonoše – jiný zážitek

Určitě platí, že Krkonoše jsou nejznámějším pohořím v České republice a zároveň nejoblíbenějším tipem na dovolenou pro našince i zahraničního turistu. Najdete zde populární rekreační střediska, národní park a naši nejvyšší horu Sněžku.

Málokterý Čech však zná Krkonoše z „druhé strany“ a to je velká chyba! Polská strana Krkonoš Vás přivede do jiného světa. Ledovcová jezera, krásné vodopády a široká síť cyklostezek Vás naprosto nadchnou.

Sklářská Poruba

Několik kilometrů od Harrachova se nachází polské lázeňské městečko Sklářská Poruba, které je zároveň oblíbenou turistickou destinací v oblasti polských Krkonoš. Návštěvníkům nabízí bohaté vyžití jak v zimě, tak v létě.  Město tvoří centrum polského sklářství a kousek od něj se nachází i nejkrásnější vodopád v oblasti, Szklarka.

Ledovcové jezero Malý rybník ( Mały Staw) je od Sklářské Poruby vzdáleno asi 14 km. Jeho délka je asi 1 km a hloubka přibližně 7 metrů.

Přímo nad městem se tyčí hora Jínonoš (Szrenica), kam si můžete udělat příjemný výlet. Po asi hodinové procházce se nahoru svezete zubačkou, která je v provozu až do října.

Sklářská Poruba je přímo rájem pro milovníky cykloturistiky. Na sportovce se dvěma koly tu čeká 19 cyklostezek, jejichž trasa činí celkově více než 450 km.

Pokud jste milovníci adrenalinu, určitě si nenechte ujít návštěvu lanového parku Trollandia nebo horolezecké školy „Quasar”. Z muzeí zaujme Přírodovědné muzeum Krkonošského národního parku nebo oblastní muzeum nabízející kolekci skla.

TIP

  • Pokud Vás lákají závody psích spřežení, vyražte sem v období od prosince do března.
  • Máte děti? Zkuste stezku „Ducha hor“, nám známého Krakonoše, kde Vás čeká i zábavná terénní hra.
  • Jediná fungující sklárna ve městě je Lesní sklárna, kde se dodnes dodržují středověké postupy vyfukování skla. Navštívit ji můžete i Vy, otevřeno má každý den kromě neděle.

Cesta a ubytování

Do města Sklářská Poruba se dostanete pohodlně vlakem. Cesta vede nejdříve z Liberce do Harrachova a z Harrachova následně přímo do Sklářské Poruby. Spojení je hned několikrát denně a cesta z Liberce trvá přibližně 2 hodiny.

Cena se pohybuje přibližně kolem 80 Kč. Pokud vás pojede více, doporučujeme využít výhodnou jízdenku pro cestování v polském příhraničí – Libnet+ – pokud Vás pojede 2 – 5, tak je cena za jízdenku dohromady 320 Kč, což se při počtu pěti lidí určitě vyplatí.

Ubytování ve Sklářské Porubě je vhodné pro náročné i nenáročné cestovatele. Najdete zde příjemné hotely, penziony, ubytování v soukromí, ale můžete zažít i romantiku bez elektřiny v levném ubytování nocleháren horských chat.