Po stopách Sherlocka Holmese až do Londýna!

17.10.2013 13:56 - kategorie:

Vydejte se s námi po stopách nejslavnějšího britského gentlemana na světě, bydlícího na londýnské adrese Baker Street 221B, Sherlocka Holmese. Využijte našeho tipu a navštivte slavnou ulici, Holmesovo muzeum nebo jeho oblíbenou hospodu a prožijte to pravé detektivní dobrodružství.

Po stopách Holmese

Nejslavnější britský detektiv se „ narodil“ britskému spisovateli Siru Arturu Conanu Doyleovi v roce 1886 v knize „Studie v Šarlatově“. Jak uvedl jeden fanoušek románového hrdiny, lidé si jej oblíbili hlavně díky tomu, že tento štíhlý detektiv byl neuvěřitelnou kombinací askety a sportovce, vědce a ctižádostivého umělce, nepřítele žen a uhlazeného džentlmena, morálního arbitra a uživatele drog, zástupce zákona a zároveň beroucího zákon do vlastních rukou“.

Autor Sherlocka Holmese napsal o detektivu celkem 4 knihy a 56 povídek. Když se ho chtěl zbavit, nechal ho v roce 1893 zemřít.  Po tomto činu se však ozvali fanoušci, dnes zvaní „holmesologové“ s prosbou, aby dobrodružství pokračovala a tak nezbylo Doyleovi nic jiného, než jej zase oživit.

Sir Doyle by byl zajisté poctěn zjištěním, jaké slávy se dostalo fiktivnímu hrdinovi po jeho smrti. Vždyť si stačí jen představit typický obrázek muže s lupou v kostkované čepici a každému je hned jasné, o koho se jedná. Nebo metoda dedukce, jejímž zastáncem Sherlock Holmes byl. Není určitě přehnané prohlásit, že mnoha studentům pomohlo při vědeckých hodinách právě to, že pod lavicí louskali dobrodružství našeho hrdiny. Od té doby co vznikl film, využilo detektiva k zaujetí diváků i mnoho režisérů. Výjimkou není ani český film, kde se detektiv objevil spolu s Vlastou Burianem ve filmu „ Lelíček ve službách Sherlocka Holmese“. Známější adaptace však představil především film světový. Z poslední doby můžeme jmenovat kvalitně zpracovaný seriál od BBC, jehož druhá řada se právě vysílá nebo volně podle předlohy natočený americký film Sherlock Holmes.

Kde je Baker Street 221B?

„Kam to bude?“ zeptal se kočí slavného detektiva. „Baker Street 221B, Londýn“ odpověděl Holmes a měl na mysli současně druhou nejnavštěvovanější londýnskou adresu. Dům, ve kterém obýval Holmes s dr. Watsonem byt patřící paní Hudsonové, patřil do řadové zástavby georgiánských domů z roku 1815. Opravdovou záhadou pro všechny fanoušky je však fakt, že v letech 1881 – 1904, kdy měl Sherlock na dané adrese pobývat, se na Baker Street podle záznamů tak vysoké číslo domu nevyskytovalo. Ať  bylo již skutečné číslo domu jakékoliv, po schválení londýnské čtvrti City of Westminster z roku 1990, využívá číslo 221B Muzeum Sherlocka Holmese.

Dům č. 221B je v současnosti chráněnou památkou a muzeum slavného milovníka dýmek je umístěno v prvním patře. Jakmile uděláte několik kroků po schodech do bytu Holmese a Watsona, budete se cítit, jako by Vás každou chvíli měli přivítat na návštěvě. Byt je vybaven ve viktoriánském stylu, najdete zde slavné Sherlockovy housle nebo sbírku dýmek. Posadit se můžete do pohodlného křesla, kde Holmes při šňupání kokainu vyřešil všechny svěřené případy.

Navštívit Baker Street a odejít bez suvenýru? Tak to Vás ani nemůže napadnout. Největší sbírka předmětů připomínajících dva detektivní přátele již na Vás čeká. Pořídíte zde hůlky, čapky, tabatěrky, dýmky, šachové soupravy, speciální předměty ze „starožitností paní Hudsonové“ a mnoho dalšího.

Až si prohlédnete nejdůležitější část detektivní výpravy, můžete se vydat po stopách detektiva i na další místa v Londýně. Na náměstí Piccadilly Circus najdete kavárnu Cafe Royal, kde byl Holmes v povídce „Vznešený klient“ napaden a Criterion Bar, kde poprvé dr. Watson o Holmesovi slyšel. Minout nesmíte ani knihkupectví „Murder one“, které se specializuje na prodej materiálu o Sherlocku Holmesovi z celého světa.

Nic neuspokojilo Sherlocka Holmese více, než dát si po vyřešeném případu výbornou večeři v restauraci „Simpsons“. Výborné klasické anglické menu v příjemné viktoriánsky oděné restauraci si můžete dát i Vy a zaručeně si jej vychutnáte.

Další pro fanoušky oblíbenou gurmánskou destinací je „The Sherlock Holmes public house & restaurant“, umístěná na ulici Northumberland. Na jejím místě kdysi stával hotel „Northumberland Arm“, zmíněný v nejslavnější povídce „ Pes Baskervillský“.  Ochutnat zde můžete speciality jako steak paní Hudsonové, pivo Pie (pojmenováno podle hospodyně Sherlocka Holmese) nebo pivo Sherlocka Holmese.

Zajímavosti pod lupou Sherlocka Holmese:

  • Od roku 1999 má Londýn sochu Sherlocka Holmese před domem 221B, jeho vosková figurína je umístěna v muzeu Madame Tussauds.
  • Knihy od Doyla si můžete stáhnout zdarma zde
  • Podle Holmesologů je Sherlockovo datum narození 6. ledna 1854.
  • V květnu roku 2000 vznikla v České republice Česká skupina Sherlocka Holmese. Přidat se můžete i Vy.
  • Adresa Downing Street 10 (sídlo premiéra) je nejznámější adresou v Británii. Adresa Baker Street 221B je neznámější adresou na celém světě.

Jak se tam dostat?

 

I bez lupy a kostkované čepice jsme pro Vás objevili levné letenky do Londýna.  Vyrazit můžete například na prodloužený víkend v pátek 9. 3. 2012 a vrátit se v pondělí 12. 3. 2012. S výhodnou letenkou WIZZ AIR – Wizz Xclusive Club Vás obě letenky (do Londýna a zpět) vyjdou na 1294 Kč.

Muzeum Sherlocka Holmese je otevřeno každý den od půl desáté až do šesti večer. Hospoda pojmenovaná podle detektiva Vás uvítá od poledne až do půlnoci.