Plečnikova Lublaň aneb Malá Praha

9.8.2014 15:12 - kategorie:

Když se ocitnete v hlavním městě Slovinska, napadne vás, že tuhle architekturu jste už někde viděli. Lublani se přezdívá Malá Praha, protože stejně jako v Praze i ve slovinské metropoli architekt Josip Plečnik zanechal mnoho stop. U nás se významně podílel na vzhledu Pražského hradu nebo na kostelu Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech. V Lublani je však mnohem známější, familierně přezdívaný Jože má na svědomí například Národní knihovnu, Trojmostí, park Tivoli nebo kostel sv. Cyrila a Metoděje.

Z Lublaně je všude blízko

I samotní Slovinci tráví dovolenou v Lublani, je to tu kousek k Julským Alpám s Triglavským národním parkem a k plážím Jaderského moře je to hodinku cesty. Ono je tu vlastně všechno tak nějak nedaleko, Lublaň není typickou evropskou metropolí, bydlí zde něco kolem 280 tisíc lidí a město má spíše ráz provinčního sídla. Všechny hlavní pamětihodnosti a zajímavosti v pohodě zvládnete oběhat pěšky. Navíc se ani nemusíte prodírat zástupy turistů, Lublaň je trochu opomíjenou destinací, ale dozajista neprávem.

Trojmostí

Symbol Lublaně, Tromostovje, trojice mostů přes řeku Lublanici přímo v historickém centru. První zmínka o jednom z mostů existuje už od roku 1280, přestavbu na trojmostí měl na starost kdo jiný než Jože Plečnik. Naproti Trojmostí je zlatem zdobená katedrála sv. Mikuláše a nedaleko Dračí most ze začátku 20. století s četnými ornamenty v podobě draka.

Prešeronovo náměstí

Jeden z nákupních bulvárů, Čopova ulice, vede přímo na hlavní náměstí Lublaně, Prešeronovo náměstí. Na poměrně malém náměstí stojí například známá hlavní lublaňská lékárna.

Lublaňský hrad

Středověký hrad na Hradním kopci byl poprvé zmíněn už roku 1144, v 15. st. Byl rozšířen o hradby, věže a padací most, dnes na hrad vede dokonce lanová dráha. Zbytky opevnění proměnil architekt Plečnik na promenádu Šance. Z hradu uvidíte krásně celou Lublaň a při dobrém počasí i blízké Julské Alpy.

  • Otevřeno: srpen a září – 9:00 – 21:00
  • Vstupné: 8,50 Eur (dospělí) / 5 Eur (děti)
    prohlídka hradu včetně zpáteční jízdy lanovkou

 

Národní knihovna

Majestátní budova z červených cihel a bílého vápence s netypickými špičatými okny. Návrh měl na starost opět Jože, vše je tu monumentální, i lustry. Knihovnu najdete v ulici Turjaška.