Oslavte Den Sv. Patrika stylově výletem na „zelený ostrov“

17.10.2013 13:31 - kategorie:

Vydejte se s námi oslavit den patrona Irské republikysv. Patrika. Zelené pivo, klobouky, whisky, irské tance, písně a vtipní učitelé populárních irských frází už na Vás čekají na smaragdovém ostrově. Zvolte zelenou a poddejte se zábavě.

Sv. Patrik

Sv. Patrik je patronem Irska. Zobrazován je nejčastěji jako malý mužíček v zeleném klobouku a rouchu a trojlístkem jetele, což jsou jeho základní atributy. Jeho údajné datum narození je v roce 385 n. l. v Anglii. Jako mladý muž byl unesen proradnými piráty a byl prodán do otroctví do Irska. Během svého pobytu na ostrově pozoroval obyvatele, že by si zasloužili zasvětit do tajů křesťanského učení. Po několika drsných letech v otroctví se podařilo Patrikovi uprchnout a jeho cesta mířila přímo do Francie, kde se připravoval na kněžské vysvěcení. Později se do Irska vrátil jako svobodný muž a s požehnáním samotného papeže se zde ujal šíření křesťanství.

Během svého života stihl vysvětit spoustu kostelů a klášterů. Jeho jméno je tak populární, že jsou po něm pojmenována poutní místa, katedrály a dokonce i sál na dublinském hradu.

Jiná pověst vypráví, že se mu podařilo vyhnat z Irska všechny hady. Hadi jsou symbolem pohanství, takže s touto pověstí jsou také spojeny počátky křesťanství. Patrik zemřel 17. března mezi léty 463 a 493. Na tento den připadá oslava svátku sv. Patrika.

Zelený den a Irsko

Irsko, to je bujný zelený ostrov pokrytý domky s doškovými střechami, přívětivými hospůdkami a s milými obyvateli. Hudba, tanec, poezie a humor je součást každého dne na tomto smaragdově zbarveném ostrově.

Ať projdete ostrov kterýmkoli směrem, zjistíte, že obyvatelé jsou nezvykle pohostinní a i navzájem udržují dobré vztahy. Asi typický je obraz hospody, která je přeplněná a host si objedná pivo způsobem, že peníze k zaplacení pošle lesem rukou dopředu. Zpět se mu vrátí sklenice dobrého moku.

Hlavním městem Irska je Dublin. Město je známé bohatou historií, zajímavým kulturním a bohatým nočním životem. Je samozřejmě také místem, které se 17.března  stane centrem veškerého zeleného dění.

Aby Irové nemuseli slavit pouze jeden večer, rozvrhli si oslavu do několika dní. Událost nazvali Festivalem Sv. Patrika a vrhli se barvit věci do zelena. Letos se bude slavit od pátku 16.3.2012 až do pondělí 19.3.2012.

Zábava je v Dublinu během festivalu koncentrována do celého města. Hlavní město rozsvítí adrenalinové atrakce na náměstí Merrion Square West. Zkusit můžete horskou dráhu a mnoho dalších. V sobotu, na Den sv. Patrika proběhne v ulicích Dublinu slavnostní průvod. Tradičně probíhá i soutěž o nejlepší alegorický vůz.  Přehlídky oděné do zelené barvy se pravidelně účastní i prezident republiky. V neděli je na programu dne tzv. „Big Day Out“, který probíhá celý v ulicích města. Těšit se můžete na pouliční umělce, divadlo, tanečky a nezapomenutelnou zábavu „po irsku“. Pokud máte rádi historii, můžete se vydat „po stopách“ sv. Patrika a objevit jeho kostely, kláštery, místa, kde pobýval a seznámit se s historií Dublinu jako takovou. Pokud preferujete sport, jsou připraveny dva závody Sv. Patrika, jeden v běhu a druhý v lodích na vodě. Celý program akce najdete ke shlédnutí zde.

Samozřejmostí by měla pro návštěvníka Irska v těchto dnech být návštěva některé krčmy.  V centru města najdete Oliver St John Gogarty. Kuchaři Vás nakrmí výtečnými irskými specialitami a číšník svlaží Váš žíznivý krk výborným černým pivem Guiness. Asi nejznámějším irským jídlem je irish stew, jídlo podobné našemu guláši ze skopového nebo jehněčího masa, doplněné bramborami, petrželkou a cibulí.

Symbolem svátku sv. Patrika je shamrock (jetelový trojlístek), znázorňující svatou trojici Otce, Syna a Ducha Svatého. Lidé jej nosí připnutý na oblečení nebo si jej malují na obličej. Ať už si na sebe vezmete cokoli zeleného, určitě neprohloupíte a Irové Vás vezmou za vlastní.

Zelené zajímavosti

  • Irská whiskey je jemný a chutný alkoholický nápoj. Její pověstná jemnost je způsobená tím, že se třikrát destiluje. Zraje v dubových sudech tři až deset let.
  • V Irsku jsou v současnosti v provozu pouze dvě palírny pravé irské whiskey. Nejznámější značky jsou Paddy, Tullamore, Jameson a Bushmills.
  • Irština je keltský jazyk indodoevropského původu. V 19. St byla téměř úplně v Irsku nahrazena angličtinou.
  • Do Irska si vezměte teplé a nepromokavé oblečení a nezapomeňte na teplé pyžamo, Irové zásadně netopí.
  • Dublin se chlubí zajímavými kulturními dějinami a mezi svými rodáky má spoustu slavných osobností.  Narodil se zde například spisovatel Oscar Wilde, G. B. Shaw nebo James Joyce.
  • Symbolem svátku SV. Patrika je shamrock (jetelový trojlístek), znázorňující svatou trojici Otce, Syna a Ducha Svatého.
  • Nejpopulárnější irský svátek se slaví i v jiných zemích. Oblíbený je zejména v USA, Kanadě a Velké Británii. I v České republice najdete spoustu irských „pubů“, kde můžete ochutnat zelené speciality.

Jak nejlevněji do Irska?

Do země piva, smetanové kávy zelených klobouků jsme pro Vás našli výhodné letenky od společnosti Aer Lingus. Obě letenky z Prahy do Dublinu a zpět vychází na příjemných 2114 Kč. Odlet je přímo na Den sv. Patrika 17. 3. 2012 a přílet v úterý 20.

Kromě bujarých oslav a ochutnávek si určitě budete chtít i odpočinout, proto jsme pro Vás vybrali cenově dostupný hotel v blízkosti letiště. Jeho jméno je Clarion Hotel Dublin Airport a svým návštěvníkům poskytuje kyvadlovou dopravu 24 hodin denně. Hotel má moderně zařízené klimatizované pokoje s připojením na Wi-fi, restauraci. Přátelský personál má pro každého návštěvníka připravenou televizi, čaj a kávu zdarma.

Neváhejte a vdechněte zelenou energii Irska. Oslavte den sv. Patrika jak se patří!