Okouzlující Varšava

30.8.2014 19:23 - kategorie:

Pojďte se podívat do Varšavy! Letecky z Prahy za 2 508 Kč nebo autobusem z Prahy za 516 Kč, obě ceny zahrnují i cestu zpět.

Hlavní město našich sousedů leží ve Varšavské kotlině na řece Visle v Mazovském vojvodství. Za druhé světové války bylo téměř zničeno německým bombardováním, ale po válce bylo znovu postaveno a dnes je Varšava moderní evropskou metropolí s historickým jádrem chráněným UNESCO.

I přes pohnutý osud se Varšava dostala do první desítky nejmódnějších měst světa v žebříčku populárního amerického vydavatele turistických průvodců Lonely Planet. Hodnotícím kritériem nebyly jen památky, počet hotelů, ale také jedinečná atmosféra. Návštěvníkům se nejvíce líbila stará čtvrť Praga a překvapivě i komunistická architektura. Chválené byly také čokoládovny nebo vegetariánské restaurace.

Cenné památky Varšavy

Historické centrum Varšavy

Nejstarší část města je historické centrum ze 13. století, které bylo po válce obnoveno. Středem starého města je Rynek Starego Miesta (Staroměstské náměstí), uprostřed se nachází pomník s kašnou mořské víly, která se stala symbolem Varšavy. V nejdelší ulici (Pivní ulice) starého města najdeme barokní kostel sv. Martina, za návštevu stojí také kostel Matky Laskavé, což je patronka města.

Barbakan

Na přechodu mezi Starým a Novým Městem leží pozůstatky městských hradeb z roku 1568, na tomto krásném místě si můžete koupit umělecká díla od pouličních umělců.

Nowe Miasto

Tato část Varšavy pochází z druhé poloviny 14. století, ale většina domů je z poválečné rekonstrukce. Až do 18. století to bylo samostatné město, pak se přidružilo k Varšavě a dnes vám může nabídnout spoustu kaváren a restaurací. Stejně jako Staré Město i to Nové je protkáno okouzlujícími uličkami, kterými se dostanete až na Rynek Nowego Miesta, na kterém stojí kostel sv. Kazimíra.

Palác kultury a vědy

Dominanta Varšavy a zároveň nejvyšší budova v Polsku byla postavena jako dárek od Stalina polskému národu. Se svou výškou přes 234 metrů převyšuje i výškové budovy, které stojí opodál. Ve 30. patře je i vyhlídka, ze které se můžete podívat na rovinatou Varšavu.

Vstupné na vyhlídkovou terasu je 20 PLN.

Zámek Krolewski

Ani tento královský hrad neunikl zkáze a musel být znovu obnoven. Po převodu moci z Krakova do Varšavy se hrad stal sídlem krále, dnes je to krasná památka s načervenalou fasádou a vysokou hradní věží, z které každý den v 11:15 hraje hudba. Samotný hrad je vlastně i vstupní branou do Starého Města.

Doprava

Vybrali jsme termín 22.11. – 25.11. 2014

Zpáteční letenky společnosti LOT Air jsou za 2 508 Kč

let

Alternativou letecké přepravy je autobus, lístek koupíte na Polskibus.comzpáteční lístek stojí 75 zl, a to včetně 2 zl za rezervaci. Celková částka je cca tak 516 Kč.

Odjezd z Florence 22.11. 2014

odjezd

Příjezd zpět do Prahy 25.11. 2014

prijezd

Do Varšavy se nejezdí ani tak za památkami jako za atmosférou, město utrpělo dost těžkých ran od nacistů a komunistů, ale rozhodně stojí za návštěvu, tak neváhejte!