Neuschwanstein

17.10.2013 10:36 - kategorie:

Neuschwanstein je velkolepý zámek na skalnatém vrchu v úpatí Alp. Působí až pohádkovým dojmem z jiného světa. Svým kouzlem, okolní přírodou a příběhem jeho zakladatele Ludvíka II. se řadí mezi významné skvosty evropských památek.

Ludvík II. byl korunován v druhé polovině 19. století Bavorským králem. Byla to však velmi kontroverzní postava, která žila ve svém fantastickém světě a o opravdové vládnutí neměl Ludvík II. nikdy zájem. Jeho představy o hrdinském světě odrazil právě při stavbě tohoto zámku. V té době ho celá stavba přišla na neuvěřitelné peníze, zadlužil celé Bavorsko a byl pokládán za slabomyslného. Stavba se stavěla 17 let a je směsicí nejrůznějších uměleckých směrů. Svého vysněného sídla si však neužil, po dokončení byl zatčen a zbaven svéprávnosti, později navíc nalezen utopený i se svým doktorem v nedalekém jezeře, což se ještě nikdy nevysvětlilo. Němci jsou však vděční za tento odkaz a navštěvuje ho každoročně neuvěřitelné množství turistů. Neuschwanstein těží ze svého umístění v překrásné scenerii a kromě samotného zámku stojí za návštěvu i okolní příroda a vesničky.

Cesta na Neuschwanstein

Cesta autem zabere z Prahy zhruba čtyři a půl hodiny, pokud byste chtěli zůstat v Bavorsku i přes noc, ideálním útočištěm je nedaleký Legoland, kde najdete levné kvalitní ubytování, vzdálen přibližně 30 minut od zámku, popřípadě 45 minut vzdálený Mnichov je také určitě dobrou volbou. Za dvoulůžkový pokoj slušné kvality v této oblasti zaplatíte 50-70 euro na noc. Kdybyste se chtěli ubytovat blíže zámku v místních vesničkách, budete si muset připlatit, protože místní hoteliéři využívají přílivu turistů a mají vysoké ceny. Cesta na samotný zámek z centrálního parkoviště, kde se platí 5 euro parkovné, lze uskutečnit dvěma způsoby. Buď autobusem za 1,6 euro, který Vás vyveze na místo za pár minut, nebo procházkou, ta Vám zabere asi 30 minut, ale určitě nebudete litovat, protože už sama cesta k Neuschwansteinu místní přírodou je něco úchvatného. Pro opravdové romantiky se dá jet i koňským spřežením.

Prohlídky

Jestli budete chtít navštívit i samotnou prohlídku zámku, doporučujeme zarezervovat si vstupenky na hodinu, kterou potřebujete, jelikož na vstupenky bez rezervace můžete čekat až 4 hodiny. Lístky se zakupují v informačním centru ve vesničce pod zámkem. Děti mladší 18 let mají vstup zadarmo a dospělí za 9 euro. Můžete si také vybrat z dvou druhů prohlídek, buď klasicky s průvodcem, který mluví německy a anglicky, nebo tzv. audio prohlídku, kde dostanete přehrávač se sluchátky a nahrávkou ve Vašem mateřském jazyce.