Navštivte Sardinii – Karibik Středomoří

5.9.2014 14:47 - kategorie:

Italský ostrov Sardinie je přezdíván „Karibik Středomoří“, protože má dlouhé, bílé, klidné pláže s průzračnou tyrkysovou vodou. Uprostřed nádherné přírody se také rodí kvalitní víno. Sardinie ještě není cílem masivního turistického ruchu a když k tomu přidáte ještě skvělou kuchyni, budete se sem rádi vracet.

Alghero

Na Sardinii se můžete dostat doslova za pár stovek, konkrétně s leteckou společností Ryan Air doletíte do „Malé Barcelony“, tedy do Alghera. Zpáteční letenky z Bratislavy jsou už za 39,98 Eur.

Sardinské Alghero sice není tak velké jako Cagliarihlavní město ostrova, ale rozhodně má co nabídnout. Alghero se svými 44 tisíci obyvateli leží na západním pobřeží a těží hlavně z turistů, přesto je tu ale klid na nerušenou relaxaci a oddech od všedního stresu.

Atmosféra města je úžasná, můžete se procházet několik kilometrů dlouhou promenádou kolem hradeb z původního opevnění s velkými střílnami.

Říká se, že na Sardinii se anglicky nedomluvíte, ale není to pravda, většinou každý se nějak dorozumí základy angličtiny. Překvapením ale pro někoho může být, že v Algheru se mluví variantou katalánštiny, k pobřeží Barcelony je to totiž jen 300 km.

Zajímavosti Alghera

Staré město Alghera je plné uzkých uliček, ve kterých se můžete i ztratit. V uličkách je spousta obchůdků s nezbytnými suvenýry. Každý si v Algheru jistě všimne dřevěných pojízdných děl, ta sloužila k obraně města před piráty.

Co by stálo v Algheru za vidění je jistě gotický kostel San Francesco ze 14. století, kostel je postaven ze zlatožlutého kamene a stojí v ulici Via Carlo Alberto.

Na náměstí Piazza Civica najdeme palác Pallozo d’Albis ze 16. stol., je krásně opraven a dnes patří k architektonickým perlám města.

Jednou z dominant města je také katedrála Santa Maria na náměstí Piazza Duomo. Katedrálu zdobí vysoká osmiboká zvonice a mramorový barokní oltář.

Alghero je pravý ráj vodních sportů, můžete si tady vyzkoušet snad všechno, windsurfing, plachtění, potápění, rybaření i plavby lodí. Lodí je tady skutečně obrovské množství, a tak je nutné počítat s velkým lodním provozem. Pokud se budete plavit lodí kolem sardinského pobřeží a přežijete ten velký provoz plachetnic, člunů a různých bárek, odměnou vám bude pohled na nádherné pobřeží Korálová riviéra a rozeklané útesy nad zálivy Capo Caccia a Porto Conte.

Jeskyně Grotta di Nettuno

Přírodní klenot pod útesem Capo Caccia, to je jeskyně Grotta di Nettuno, byl by hřích ji nenavštívit. Máte dvě možnosti, jak se k ní dostat, buď lodí (zpáteční lístky jdou sehnat i za 13 Eur) nebo autobusem (zpáteční jízda za 4,50 Eur). Lodí je to celkem adrenalinový zážitek, někdy je moře rozbouřené a i zkušený kapitán to prostě zabalí a radši do jeskyně vůbec nezajede. Zato autobusem je to poklidnější výlet, zastavíte na 110 metrů vysokém skalisku s krásným výhledem, jen je potřeba těch 110 m sešlapat dolů a pak zase vyjít nahoru. Pozor, v jeskyni se nesmí fotit.

Praktické informace

Alghero je trochu dražší destinací, například večeře pro 1 osobu i mimo sezónu začínají na 19 Eur. Nicméně za tu cenu letenky se to i tak vyplatí.

Jízdenka autobusem v Algheru na 90 min stojí 1 Eur, lístek do Sassari 3 Eur, ale v Sassari toho bohužel moc k vidění není, jen jeden pěkný kostel.

Náklady na cestu

Nejlepší termín z levných letenek aerolinek Ryan Air je prodloužený víkend 29.11. až 2.12. 2014. Zpáteční letenky v tomto termínu jsou za 39,98 Eur. Odlet je z Bratislavy a přílet přímo do Alghera.

Zpáteční jízdenky Brno – Bratislava s autobusy Student Agency stojí 400 Kč

S Českými drahami se dostanete do Bratislavy a zpět za 398 Kč.