Milovníci umění, nenechte si ujít velkolepou „noc muzeí“ a dopřejte si netradiční výlet do Berlína!

16.10.2013 14:46 - kategorie:

Již brzy se otevřou dveře více než sedmdesáti berlínských muzeí a kulturních institucí a přivítají zvídavé návštěvníky na nezapomenutelné noční návštěvě. Říká se jí „muzejní noc“. Tématem již 30. ročníku je Fridrich II. Veliký, slavný vojevůdce, který by v lednu oslavil své třísté narozeniny. Prožijte i Vy netypickou lednovou noc.

Berlín, metropole kontrastů

Berlín, hlavní město sousedního Německa, je metropolí plnou kontrastů. Pokud sem zavítáte, můžete objevit jak starobylé a vznešené budovy, tak i zchátralé paneláky. Město, pohnutým osudem rozdělené na dvě části, je rok od roku impozantnější a silnější. V současnosti je Berlín jedním z nejvlivnějších měst kultury, vědy a politiky. Sídlí zde mnoho světově proslulých univerzit, výzkumných ústavů a muzeí.

Dlouhá muzejní noc

Dlouhá muzejní noc“ (Lange nacht der Museen) patří již mnoho let mezi perly berlínského kulturního kalendáře. Pro milovníky umění se pořádá hned dvakrát ročně. V sobotu 28. ledna 2012 přichází znovu a přináší s sebou spoustu zajímavostí. Začíná v 18 hodin večer a končí ve 2 hodiny ráno. Celou noc můžete s jedinou vstupenkou navštívit přes 70 muzeí, kulturních institucí, výstav a dokonce i tanečních vystoupení. Vstupenka platí nejen pro všechna muzea, ale i pro hromadnou dopravu MHD v Berlíně. Koupit jde buď online na stránkách www.museumsportal-berlin.de nebo ji pořídíte v některém muzeu přímo v den konání.

Lednová noc muzeí má aktuální téma Fridrich II. Veliký. Vojevůdce, jenž byl znám spíše jako „Starý Fritz“, se velmi zajímal o umění  a 24. ledna uplyne již 300 let od jeho narození.  Jeho památce bude věnována speciální výstava Neues Palais v Postupimi. Podívat se můžete také například do Muzea motocyklů, Centra Anny Frankové, Altes muzea, kde se nachází busta egyptské královny Nefertiti, nebo do Domu konference ve Wansee obsahujícím expozici o pozadí a událostech Holocaustu.

Kam zajít

Berlín nezaujme jen muzei  –  pokud se rozhodnete zůstat ve městě na řece Sprévě, nesmíte vynechat návštěvu pamětihodností a všemožných zajímavostí. Co se týká kultury, neodmyslitelnou památkou je zajisté Braniborská brána. Nachází se v srdci města mezi hlavními velkými třídami – Unter den Linden a Straße des 17. Juni. Nedaleko od brány stojí i budova Říšského sněmu, nyní německý parlament a v blízkosti se nachází také památník Holocaustu vybudovaný v roce 2005.

Asi nejznámější byl Berlín díky své Berlínské zdi, symbolu „studené války“. Dnes jsou po jejím pádu k vidění pouze „kousky“ z původní 165 kilometrů dlouhé zdi. Shlédnout je můžete na Potsdamer Platzu nebo v East Side Gallery.

Dost bylo ale historie, Berlín láká i nakupováním a dobrým jídlem! Je známo, že se zde soustředí restaurace s jídelníčky z celého světa. Pokud jste milovníci sushi, určitě Vás potěší, že japonskou delikatesu si zde můžete dát za zlomek ceny. Ženy v Berlíně ocení nakupování a muži nepohrdnou výborným pivem a typickým buřtem!

A jak nejlevněji do Berlína? Autobusem!

Do hlavního města Německa se dostanete pohodlně autobusem Student Agency. Vyjíždí z Prahy přibližně dvakrát denně. Lísky pořídíte již od 550 Kč. Autobusy jsou pohodlné, klimatizované a nebudete ochuzeni ani o zábavu v podobě příjemného čtení, poslouchání hudby nebo sledování filmu.

Ráj pro milovníky umění, dobrého jídla a pití znovu otvírá svou berlínskou bránu, tak na nic nečekejte a přidejte se!