Londýn otevírá filmová studia, ve kterých se točila série filmů o Harrym Potterovi! Poznáte místa natáčení?

16.10.2013 13:38 - kategorie:

Jste fanouškem Harryho Pottera? Ať už ano či ne, i Vy jistě znáte příběh kouzelnického učně, jehož autorkou je britská spisovatlka J. K. Rowlingová alespoň z vyprávění. Využijte jedinečné příležitosti otevření filmových studií, ve kterých se natáčela většina scén a prohlédněte si originální kostýmy, rekvizity, nebo třeba kancelář Brumbála.

Natáčení prvního z osmi dílů začalo již v roce 2001. Ve filmovém světě se většina záběrů natáčela v Bradavicích, škole, na které filmový hrdina Harry Potter studoval. Ve skutečnosti probíhalo natáčení převážně v londýnském Leavesdenu, který zastřešuje filmová studia společnosti Warner Bros. Pro velký zájem fanoušků budou od března roku 2012 tato studia otevřena veřejnosti. Každý si tak bude moci prohlédnout originální kostýmy hlavních hrdinů, veškeré rekvizity a prostory, ve kterých příběh dobra a zla postupně vznikal.

Warner Bros – filmová studia a londýnské ulice

Již v průběhu natáčení filmu dala společnost Warner Bros fanouškům slib, že po ukončení natáčení otevře svá studia veřejnosti. Chtěli byste vidět místo, kde si Harry Potter vybíral svou první hůlku? Pak máte od března roku 2012 jedinečnou příležitost. Nemusíte být velkými znalci filmu, abyste si vzpomněli, že stejně jako všichni čarodějové i Harry zakoupil svou hůlku „u Olivandera“, jak se jeden z nejznámějších obchodů v „Příčné ulici“ nazývá. Ve stejné ulici Vás čeká i hospoda „Děravý kotel“, pohostinství tam ale nečekejte. Celá příčná ulice je součástí ateliéru a je složena z velkého množství kulis. Jinak je to ovšem s nádražím, ze kterého Harry Potter odjížděl vlakem do Bradavic. Nástupiště s názvem „9 ¾“ se nachází na londýnském nádraží King’s Cross, ve skutečnosti jde ale o nástupiště č. 4, které naleznete, půjdete-li směrem na St. Pancras. Chcete-li na cestě za Harrym Potterem navštívit i další volně dostupná místa, na kterých bylo natáčeno, můžete volit například hrad Alnwick, o kterém jsme Vás již informovali v jednom z dalších tipů na levné cestování.

Co se týče filmových studií v Leavesdenu, organizátoři připravují pro své návštěvníky původní kostýmy a rekvizity, přehlídku technologií a tvorbu efektů, díky kterým je možné natáčet tak ohromující scény, jaké jsou k vidění právě v příběhu Harryho Pottera. Hlavním bodem tříhodinového programu se pro návštěvníky ale přece jen stane tato série filmů, jíž natáčení studia v Leavesdenu hostila po celých deset let.

Na co se můžete těšit?

Na výletě do zákulisí natáčení Harryho Pottera se podíváte dovnitř původního, doslova dechberoucího sálu Bradavického hradu, budete chodit po pevné kamenné podlaze, která je položena již od začátku natáčení. Vaše kroky ze sálu povedou do Brumbálovy pracovny, kde můžete vidět meč Nebelvíru, Moudrý klobouk a portréty ředitelů školy. V další části prohlídky se dozvíte o technologiích, které daly život obrazům v bradavickém hradu, bude Vám představeno měnivé schodiště a dozvíte se, jak vznikaly ohromující efekty velkolepých famfrpálových zápasů. V další části Vám budou představeny návrhy na make-up a líčení herců a první návrhy obřích pavouků (Aragogů), ptáka Phoenixe, Baziliška, Tříhlavého psa a dalších mystických filmových stvoření.

Dalším bodem programu bude kuchyně Weasleyových. Dozvíte se, jak je možné, že se v umyvadle pánev sama umyla a proč pletací jehlice nemusel nikdo držet v ruce, a přesto stále pletly.

Hagridově chýši můžete vidět slavný motocykl, jistě Vás překvapí jeho velikost, která byla ve filmu různými efekty o poznání upravena. Odtud budete kolem sochy u ministerstva kouzel pokračovat do Zobí ulice, kde celý příběh začal.

Zajímavé bude jistě i nahlédnutí do Nebelvírské společenské místnosti a chlapecké ložnice, která byla využita tak, jak je možno ji nyní vidět, pouze v prvním díle. Představitelé hlavních hrdinů stihli v průběhu natáčení vyrůst a v dalších dílech se již na postele nevešli.

Podíváte se i do čarodějnické banky skřetů Gringottových, Snapeovy učebny lektvarů, kanceláře profesorky Umbridgové, pro jejíž výzdobu bylo při natáčení přítomno kolem 40 koťat a dalších a dalších míst, která jistě stojí za zhlédnutí. Na vlastní oči si budete moci prohlédnout koště Nimbus 2000 a další novější typy, kostýmy hlavních hrdinů a jiné zajímavé rekvizity. Dozvíte se, jak díky počítačovým efektům ožili tvorové, se kterými Harry Potter Bojuje, či naopak soupeří. Cesta bývá většinou bez průvodce, proto neváhejte a prohlédněte si veškeré součásti filmů o Harrym Potterovi na vlastní pěst.

Zajímavosti, aneb věděli jste že…

  • Podstatné množství scén ze školy v Bradavicích se ve skutečnosti natáčelo na univerzitě v Oxfordu.
  • Představitel Brumbála nosil pod kostýmem běžně své civilní oblečení.
  • Kvůli natáčení, která se dle scénáře měla konat pod vodu, byla na přání štábu vybudována vodní nádrž
  • První osobou, která byla do filmu obsazena, se stal Robbie Coltrane (Představitel Hagrida)
  • Jediný, kdo kromě autorky věděl, jak se bude postava Severuse Snapea vyvíjet dále, byl Snapeův představitel Alan Rickman
  • Jakmile byl uveden do kin první díl, v USA, Británii a Kanadě začali svým dětem rodiče hromadně kupovat sovy, které byly po zhlédnutí filmu nejčastěji vráceny. V Toronto Daily byl proto dokonce otištěn inzerát obsahující text: „Ochránci zvířat varují rodiče: Sova není vhodný mazlíček! Nemá ráda lidi, nemluví a nenosí zásilky!“

Jak se ale do celého komplexu dostat?

Warner Bros Studia Leavesden se nachází pouhých 20 km od centra Londýna. Vzhledem k faktu, že své brány otvírají již na začátku března a jen tak hned je nezavřou, jsme vybrali termín návštěvy studia od 16. 4. 2012 do 18. 4. 2012, ve kterém nízkonákladová letecká společnost Wizzair nabízí zpáteční letenku Wizz Xclusive za pouhých 1154 Kč včetně poplatků. Ubytování poblíž jistě seženete snadno, nabízí se mnoho zajímavých možností. Například Croydon Court Hotel nabízí kromě příjemného levného ubytování také bezplatné hlídané parkoviště, pokoje s vlastní koupelnou a bezplatné Wi-Fi ve veřejných prostorách. Cena pokojů je různá, zamluvíte-li si dvoulůžkový pokoj, zaplatíte za dvě osoby 1960 Kč. Za osobu tedy pouhých 980 Kč na dvě noci. Sečteme-li náklady na cestu a ubytování, vyjde Vás tento báječný výlet na pouhých 2 134 Kč.

Výše vstupného do filmového studia Leavesden se odvíjí od věku návštěvníka. Mládež od 16 let a dospělí zaplatí v přepočtu kolem 800 Kč, děti od 5 do 15 let zaplatí do 650 Kč a mladší děti mají vstup zdarma. Rodinné vstupné přitom podléhá v součtu drobné slevě. Vstupenky si můžete rezervovat předem na www.tickets.wbstudiotour.co.uk

Tak na co čekáte? Zamluvte letenky a poznejte na vlastní kůži kouzelný svět s Harrym Potterem!