Linec, metropole Horních Rakous

14.9.2014 21:39 - kategorie:

Pojďme se podívat do Lince, hlavního města Horních Rakous, po právu bylo v roce 2009 jmenováno Evropským městem kultury. Do Lince je to z Českých Budějic co by kamenem dohodil, však taky mezi těmito městy vznikla první železnice v Evropě, takzvaná koněspřežka, byla postavená už v roce 1832.

Historie Lince sahá až do 1. století, kdy tu byla Římany postavená pevnost Lentia pro zajištění přechodu Dunaje. Dnes je město důležitým dopravním uzlem a má 190 tisíc obyvatel.

Linec žije v harmonii kultury, architektury, přírody a průmyslu. Moderní budovy jsou nenásilně včleněny mezi barokní domy a výraznou průmyslovou architekturu.

Kam se podívat v Linci

Historické centrum

Staré centrum Lince leží na březích Dunaje, mezi jeho nejvelkolepější památky patří veliké Hlavní náměstí se svou rozlohou 13 tis. m2 patří k jednomu z největších v Evropě. Náměstí zdobí 20 metrů vysoký sloup z bílého mramoru, je to typický barokní monument, jeho účel bylo chránit město před válkou, požáry a hladomorem. Další perlou historického centra je Stará radnice, která je i dnes sídlem starosty.

Katedrála Neuer Dome

Neuer Dome je považován za největší kostel v Rakousku, je to vlastně novostavba, katedrála byla dokončena až roku 1924. Velkolepý interiér pojme až 20 tisíc osob. Při prohlídce vnitřku si prohlídněte tzv. Linecká a Císařská okna, což jsou okenní malby.

Linecký zámek

Na pravém břehu Dunaje na vyvýšenině blízko Hlavního náměstí stojí renesanční Linecký zámek. Sídlí zde i část expozice Hornorakouského zemského muzea.

Poutní kostel na Pöstlingberg

Pöstlingberg patří mezi nejoblíbenější výletní místa Lince, na hoře stojí kostel s dvěma věžemi. Až na vrchol vás doveze speciální adhezní dráha s největším sklonem na světě. V polovině trati na Pöstlingberg se nachází linecká zoologická zahrada.

Cesta lanovkou stojí pro dospělé 5,80 EUR, pro děti 3,00 EUR.

Vstupné do Zoo je pro dospělé 4,90 EUR, pro děti 2,00 EUR.

Při procházce Lincem nezapomeňte ochutnat v některé z místních kaváren  nejstarší známý koláč na světě „Linecký koláč“.

Jak do Lince?

S Českými drahami se z Českých Budějovic do Linze dostanete za 341 Kč. Cesta je klikatá, takže trvá přes 2 hodiny.

MHD lístky jsou v Linci výhodné jednodenní, pro dospělé MAXI-ticket za 4,00 EUR, pro děti MIDI-ticket 2,00 EUR.