Krakow

4.8.2014 16:33 - kategorie:

Málokdo by asi hádal, že právě Krakow je nejčastěji navštěvovaným městem v Polsku. Tato metropole ale nezískala svoji pověst jen tak pro nic za nic, město nabízí spoustu památek, historických domů, náměstí, kterým se zde říká „rynek“, restaurací, divadel a největší lákadlo, jímž je hrad Wawel.

Krakow byl až do roku 1596 hlavním městem Polska, dnes je druhým největším v zemi a jako jediné velké město přečkal druhou světovou válku bez úhony, díky tomu je dnes jeho historické centrum zapsáno v seznamu UNESCO.

Restaurace, kavárny

V Krakowě jsou velmi oblíbené kavárny, kterých je tu nespočet. Známá je třeba kavárna Wedel na hlavním náměstí (Rynek Glowny 46), je to vlastně tzv. „pijárna čokolády“. Ochutnat můžete čokoládu pomerančovou, višňovou, ale i s příchutí chilli a další.

Až vás nebudou bavit kavárny, nezapomeňte na místní tradiční preclíky obwarzanky, ty prodávají na každém rohu, jeden koupíte do 10 Kč. Správný turista by neměl vynechat také klasická polská jídla jako pirohy, klobásy, houby a ryby na různé způsoby. Jídlo je tady obecně trošku levnější než u nás, ale například u piva připlatíme. Díky blízkosti hranic a částečně i společné historii naší země s krakowským regionem si ve většině restaurací můžete objednat česky.

Wawel

Dominantou Krakowa je Královský hrad na vršku Wawel s katedrálou sv. Stanislava a Václava. Hrad z 10. století je pro Polsko velice významným místem, asi jako pro Čechy Pražský hrad. Sídlili zde polští králové a po jmenování Varšavy hlavním městem se zde korunovali dálší vládci. Dnešní katedrála sv. Stanislava a Václava je trojlodní bazilikou s presbytářem. Pod kryptou katedrály jsou hroby polských králů, národních hrdinů i generálů.

Hlavní náměstí

Krakovský rynek je největší středověké náměstí v Evropě. Na náměstí si můžete projít krásnou tržnici Sukennice a gotický Mariánský kostel.

Nakupování

Polsko jako mnohem větší a lidnatější země než Česká republika má na trhu výhodnější pozici, proto je to větší výběr a mnohdy i kvalitnější potraviny z ciziny. Přestože je Krakow stejně daleko od moře jako my, výběr mořských ryb a plodů moře je na úplně jiné úrovni. Přesvědčit se můžete například v místních hypermarketech Mediamarkt, Auchan a Castorama. 

Doprava

Do Krakowa to není daleko:

  • autem – 172 km / 1 h 50 min, z Ostravy po A1 směr Gliwice -> po A4 Krakow
  • vlakem – ČD – z Prahy přes Čes. Třebovou, Bohumín, Osvětim* a Krakow / 1204 Kč

 

* možnost jednodenního výletu do Osvětimi