Kosmopolitní Ženeva

13.8.2014 15:00 - kategorie:

Když se řekne Ženeva, vybaví se každému hodinky, sídla řady mezinárodních institucí, slavný ženevský autosalon a banky. Ženeva ale skrývá mnohem víc, sami se můžete přesvědčit už za 1642 Kč za zpáteční letenku z Prahy se společností Swiss.

Ženeva je druhé největší město Švýcarska s necelými 200 000 obyvateli, celá aglomerace je tvořena osídlením i v sousední Francii a má až 915 tisíc lidí. Město je tak blízko francouzských hranic, že příměstská doprava jezdí i přes hranice.

Ženeva je kosmopolitní město, dokonce 44% je jiné národnosti než tuzemské. Spousta zde žíjících lidí jsou zaměstnanci mezinárodních společností a institucí. Sídlo zde má například část OSN, Červený kříž, Světová zdravotnická organizace, Světová meteorologická organizace a další. Nedaleko sídlí také Evropská org. pro jaderný výzkum CERN.

Symboly Ženevy

Fontána Jet d´eau – stojí na břehu Ženevského jezera vedle přístavního mola. Původní účel nejznámější fontány na světě byl snižování tlaku vody v potrubí v době, kdy podniky neodebíraly tolik vody. Vodu chrlil až do výše 90 metrů, pak byl poupraven a dnes proud tryská až do 140 metrů.

Ženevské jezero – nazývané taky Lac Léman. Severní část jezera je díky oblíbenosti turistů známá jako švýcarská riviéra. Po jezeře se můžete plavit mezi městy na březích, je zde čilá lodní doprava.

Další nej má Ženeva i v podobě nejdelší lavičky světa, najdete ji na Promenade de la Treille, má 126 metrů. Zajímavostí je také obří šachovnice u parku na Place Neuve, můžete si zahrát s metrovými figurkami. Dále byste si neměli nechat ujít velké květinové hodiny Horloge Fleurie.

Historické centrum

Vznikalo na pahorku na levém břehu Rhony. Za návštěvu jistě stojí románsko-gotická katedrála sv. Petra z 13. století, radnice z 15. stol. nebo rodný domek Jeana-Jacques Rousseaua. Samotným centrem historického města je pak náměstí Place du Bourg-de-Four s malebnými historickými stavbami.

Čokoláda, fondue a nákupy

Byl by hřích neochutnat místní švýcarskou čokoládu nebo posedět v restauraci u raclette či fondue. A komu zbydou ještě síly a peníze, může se projít po Rue De Mont Blanc, Rue de Rhone, Rue de Marché nebo Cours de Rive, kde najdete obchody s luxusním zbožím.

Doprava

Zpáteční letenky od společnosti Swiss za 1642 Kč. 

Z letiště se můžete dostat do města vlakem zdarma – více na honzovyletenky.cz