Dvojitý výlet – Basilej a Mylhúzy

24.8.2014 20:37 - kategorie:

Je možné navštívit tři státy aniž byste opustili jedno město? Jistě, zaleťte si do švýcarské Basileje, část města totiž leží ve Francii a kousek i v Německu. Většina města ovšem patří polokantonu „Basilej – město“ ve Švýcarsku, včetně historického centra.

Basilej

Basilej má dlouhou historii, založili ji už Římané v roce 44 př. n. l., žije tu asi 170 tisíc obyvatel. Město je významnou dopravní křižovatkou, je tady mezinárodní letiště Basilej – Mulhouse – Freiburg a je zde i největší říční přístav Švýcarska.

Na břehu Rýna, který městem protéká, se nacházejí pozůstatky římské kolonie z roku 43 př. n. l. Najdeme zde zbytky amfiteátru a chrámů a také Historické muzeum Basilej.

Katedrála Münster

Dominantou Basileje je gotická katedrála Münster, je postavena z červeného pískovce. V severní části katedrály je 65 metrů vysoká věž Geotgsturm, v jižní části je pak 63 metrů vysoká věž Martinsturm, obě jsou zdobeny gotickými věžičkami. Ze zadní části Münsteru je krásný pohled na Rýn.

Les Trois Rois

Hotel v ulici Blumenrain, už v roce 1026 fungoval jako první zájezdní hostinec.

Významné stavby 14. století

Basilej má opravdu co nabídnout co se týče dávné historie, důkazem je například gotická městská brána Spalentor ze 14. století, původně součást městského opevnění, dnes dominanta města s mohutnými dřevěnými dveřmi a padací mříží.

Další památky 14. a 15. jsou staré měšťanské domy v ulici Augustinergasse.

Nezapomeňte při procházce Basilejí navštívit náměstí Marktplatz, kolem něhož se klikatí úzké středověké uličky, i dnes se v nich pořádají od pondělí do soboty tradiční trhy.

K Basileji také neodmyslitelně patří oblíbená zoo.

Mylhúzy

Francouzské Mylhúzy (Mulhouse) v nádherném Alsasku jsou od Basileje vzdálené jen 25 km a byla by škoda je vynechat. Žije tu kolem 120 tisíc lidí, kteří jsou jistě hrdí na to, že zde mají největší automobilové muzeum na světě.

Automobilový konstruktér Ettore Bugatti zde vyráběl svá auta, bohužel automobilka Bugatti už tady dávno není. Naštěstí díky dvěma nadšencům zde vzniklo výše zmíněné muzeum. Můžete obdivovat krásu historických modelů značek jako jsou Bugatti, Rolls-Royce, Maserati, Ferrari, Maybach a spoustu dalších. Vrchol celé návštěvy muzea je prohlídka The Hall of Materpieces, je tu několik desítek těch nejlepších z nejlepších včetně Bugatti Roayle.

Zajímavosti Mylhúz

Muzem aut tak trochu zastiňuje vše ostatní, nicméně neměli byste opominout krásný chrám Saint – Étienne s 97 m vysokou věží a také la Tour de l’Europe, což je 106 m vysoká obytná věž s otočnou restaurací , ze které jsou vidět Schwarzwald, Jura a švýcarské Alpy.

Doprava

Letecky z Prahy se Swiss Air dostanete na letiště Euro Airport Basel – Mulhouse – Freiburg už za  1 586 Kč

Odlet z Prahy je 3.10. 2014

odlet

Přílet zpět v 6.10. 2014

prilet

Z letiště se do Basileje dostanete autobusem číslo 50 za 4,20 švýcarských franků (necelých 100 Kč).

Nejlepší spojení do blízkých Mylhúz je vlakem za 9 Eur.