Drážďany nejen na vánoční trhy

16.8.2014 21:39 - kategorie:

Florencie na Labi, to je přízvisko německých Drážďan, které se chlubí mnoha barokními stavbami podobně jako zmíněné město v Itálii. Do půlmilionových Drážďan to ale máme podstatně blíž, z Prahy pouhých 150 km. Do metropole Saska se jezdí hlavně na slavné vánoční trhy, které jsou nejstarší v Německu, byla by ale škoda nejet sem v létě a opomenout mnohá muzea a historické centrum. Díky poloze Drážďan v polabské nížině a snaze zdejších lidí je tu hodně zeleně.

Pohnutá historie Drážďan

Během válečných dnů od 13. do 15. února 1945 bylo město téměř kompletně zničeno. Nechtěným důsledkem leteckého bombardování Drážďan byl i omyl, kdy byla namísto Drážďan bombardována také Praha.

Památky

V Drážďanech vzniklo tolik barokních budov, že svým rozsahem a významem přesahovaly význam Drážďan jako metropole Saska.

Zwinger

Drážďanské architektuře vévodí zámecký komplex Zwinger, který zahrnuje několik muzeí a obrazáren. Známá je především Galerie starých mistrů se sbírkou obrazů světových malířů.

Semperova opera

Významná opera nejen pro město ale i pro celé Německo.

Frauenkirche

Ruiny historických budov, které byly po bombardování spojeneckými vojsky zničeny, byly rozebrány a většina z nich znovu obnovena, ne tak torzo kostela Frauenkirche, ruina měla být památníkem připomínajícím hrůzy války. V roce 2005 byl ale luteránský Frauenkirche po třináctileté rekonstrukci slavnostně otevřen.

Knížecí průvod

Je to obrovská freska složená z kousků porcelánu na zdi drážďanského zámku v uličce Augustusstrasse.

Brühlsche Terrasse

Část drážďanského opevnění, přímo na Starém městě u břehu Labe jsou v jedné řadě naskládané nejkrásnější stavby ve městě Albertinum, Umělecká akademie a Semperova opera. Brühlsche Terrase jsou také známy jako balkón Evropy, to díky nádhernému výhledu na město.

Grünes Gewölbe – Klenotnice saských kurfiřtů

Je považována za nejvzácnější uměleckou sbírku v Evropě, najdete ji na rezidenčním zámku Rezidentzschloss.

Mlékárna Pfund

Je považována za nejkrásnější mlékárnu na světě a od roku 1998 je zapsána v Guinnessově knize rekordů. Pořádají tu velmi stylové ochutnávky ( stojí 15 EUR včetně sklenky vína.

Zajímavá místa Drážďan

Nenechte si ujít kromě všeobecně známých míst jako jsou musea, kostely a nábřeží podél Labe také třeba bývalou tabákovou továrnu Yenidze, je postavena v orientálním stylu jako arabská mešita a rozhodně je jednou z nejoriginálnější stavbou Drážďan.

Ultramoderní Nová synagoga, byla postavena jako náhrada té staré, ze které po válce nezbylo nic.

Prager Strasse

Nejznámější nákupní třída s moderními a funkcionalisticky vzhlížejícími nákupními centry. Oblíbeným obchodním domem je šestipatrový Kartstadt.

Doprava

Zpáteční jízdenky se Student Agency jsou za 850 Kč, z Florence na Hlavní nádraží v Drážďanech za 2 hodiny