Dovolená Chorvatsko, Řecko či New York levně? Zjistěte, jak na to!

15.10.2013 15:35 - kategorie:

Ten kdo nemá peněz nazbyt, ale rád cestuje a poznává nové země a zážitky, určitě ocení možnost jakékoli úspory peněz. Tipy na levné letenky a jízdenky Vám přinášíme běžně, dnes se zkusíme zaměřit na různé způsoby, jak ušetřit při cestování.

  • Spolujízda

Spolujízda je velmi výhodným způsobem cestování. Ať už jezdíte pravidelně do práce nebo na druhý konec Evropy, vyplatí se spolujízda většinou více, než cestování letecky či autobusem nebo vlakem. Pokud nevíte, kde si sehnat řidiče nebo spolujezdce do auta, využijte například zajímavý portál nazvaný Jízdomat. Kromě možnosti výběru trasy a řidiče nabízí portál i hodnocení řidičů nebo cestujících, jízdy jen pro ženy, které chtějí cestovat jen s dalšími ženami a mnoho dalšího.

  • Pronájem domu na výměnu

Viděli jste americký film Prázdniny? Hlavní zápletka se točí okolo dvou žen (jedna byla z U. S. A  a  druhá byla z Velké Británie), které si chtěly odpočinout a podívat se do světa. Proto se přihlásily na speciální portál, kde je možné nabídnout zdarma svůj dům k přechodnému ubytování, výměnou za ubytování v domě u jiného člověka kdekoli na světě. Po domluvě si tak lidé mohou navzájem vyměnit domy, poznat nové země, zažít nové zážitky a výrazně ušetřit za ubytování.

Přihlásit se můžete i Vy. Stačí se zaregistrovat na stránce www.homeexchange.com a popsat svůj dům, své zájmy a své představy o místu nebo místech, které chcete navštívit.

  • Couchsurfing aneb nabídni gauč na přespání

Projekt Couchsurfing je internetová služba nabízející ubytování. Její princip je podobný předešlému projektu s tím rozdílem, že při ubytování člověka na svém gauči si s ním nevyměňujete dům ve stejném termínu, ale pouze mu nabídnete přespání a případně jej provedete po Vašem městě.

Každý zájemce se opět zaregistruje na webových stránkách. Vyplní o sobě informace a tím nabídne ubytování pro ostatní. Sám si pak vybere, kam se chce podívat a u koho by chtěl přespat. Jednotliví uživatelé mají vlastní profil, kde ostatní mohou ohodnotit své zkušenosti s nimi.

Couchsurfing je dobrovolný projekt, proto záleží na každém konkrétním člověku, co návštěvníkům nabídne.  Někdo poskytne pouze gauč k přespání, jiný pomůže i při orientaci ve městě nebo pozve na přátelskou večeři.

  • Dobrovolná práce a Fundraising

Jednou ze skvělých výhod dobrovolné práce je, že za „stravu a ubytování“ se můžete podívat do nejrůznějších zemí a poznat je i z pohledu, který se běžnému turistovi nenaskytne. Pokud netoužíte po luxusu, můžete využít některou z organizací, které dobrovolníky hledají. Často se můžete uplatnit ve školství, v oblasti mezinárodní komunikace nebo například ve zdravotnictví. Kromě ubytování a stravy organizace často nabízejí také proplacení některých cestovních výdajů.

Podívejte se například na Lions Clubs nebo Evropské centrum mládeže.

  • Projekt WWOOF

WWOOF je celosvětovou výměnnou sítí pro dobrovolníky z celého světa. Lidé se přihlásí do programu a v době potřeby jedou vypomáhat na ekologickou farmu. Za svoji pomoc na farmě získají stravu, ubytování a praktické zkušenosti.

Na webových stránkách WWOOF se zaregistrujete a najdete si farmu v zemi, kterou chcete navštívit. Zvolte Řecko, Španělsko, Chorvatsko či Slovinsko a užijte si zasloužený odpočinek po práci u moře. Farmy spolupracující s organizací WWOOF fungují ale také v ČR a sousedních státech.

  • Chytrý výběr letenek aneb zajistěte si letenky levně

Levné letenky jsou přáním mnoha pravidelných cestovatelů. Pokud pravidelně sledujete náš portál, víte, že velmi často se objeví zajímavá akce, která nákup letenek podstatně zvýhodní.

Levné letenky je možné také koupit u nízkonákladových společností, které výhodné letenky poskytují prakticky po celý rok. Výpis nízkonákladových společností najdete zde.

  • Účastněte se cestovních soutěží

Možná Vám účast v soutěžích připadá jako běh na dlouhou trať, ale pokud máte málo peněz a dost času, může to vyjít. Stačí, když do vyhledávače zadáte „soutěž cestování“ a najdete desítky výsledků. Mnohdy stačí odpovědět na jednoduché otázky, napsat povídku nebo poslat zajímavou fotografii.

Pokud nejste příliš vybíraví, co se týče lokality, kam půjdete, trocha Vašeho času a energie Vás může dostat na výlet dříve, než si myslíte.