Berchtesgaden – Hitlerovo Orlí hnízdo

1.8.2014 13:48 - kategorie:

Nemusíte být zrovna válečný nadšenec, sběratel zbraní z druhé světové války nebo amatérský historik, abyste se jeli podívat na Orlí hnízdo v bavorském Berchtesgadenu, kde trávil Adolf Hitler čas spolu s Evou Braunovou a nacistickými pohlaváry. Orlí hnízdo se totiž nachází v krásné krajině alpských velikánů v blízkosti jezera Königsee, které je považováno za nejhezčí alpské jezero.

Orlí hnízdo v Beschtesgadenu

Útočiště nacistického vůdce leží ve výšce 1834 m.n.m. kousek od městečka Bechtesgaden, které má jen necelých 8 tisíc obyvatel. Sídlo bylo zbudováno jako dar k jeho padesátinám. Samotná chata se jmenuje Kehlsteinhaus, její interiér je tvořen metr tlustými žulovými zdmi a hlavní místnost má tvar oktagonu, dnes je tu restaurace. Hned vedle osmihranné místnosti je pokoj Evy Braunové. Výhled z „hnízda“ je naprosto uchvacující, vidět můžete dole ležící Berchtesgaden, kraj Salzburku, horské vrcholy a při dobré viditelnosti i naše pohraničí.

Jezero Königsee

V údolí mezi alpskými vrcholy leží krásné jezero s průzračnou vodou Königsee. Nad ním se vypíná Watzmann, druhá nejvyšší hora Německa s 2 713 metry. Turisté nejčastěji volí jednodenní plavbu lodí, která vás doveze ke kostelu sv. Bartoloměje nebo k molu Salet. Od mola Salet dojdete už po chvilce k jezeru Obersee se zrcadlově klidnou hladinou, dál už stačí jen půl hodiny a můžete se kochat 470 m vysokém vodopádu Röthbach, který je dokonce nejvyšší v Německu.

Další cíle výletu

Kromě přírodních krás bavorských alp a výhledu z Orlího hnízda můžete užívat i relaxu v termálních koupalištích, jedno je přímo v Berchtesgadenu a druhé v Bad Reichenhallu.

Zajímavý zážitek slibují i solné doly, kde se ve vypůjčeném overalu projedete minivláčkem v podzemí a shlédnete zde interaktivní expozice a projekce.

Užitečné informace

Cesta z ČR do Berchtesgadenu

Čr – České Budějovice – Dolní Dvořiště – Linz – Salzburg – Bad Reichenhall – Berchtesgaden

Autem – cca 260 km a 3h 15min

Kehlsteinhaus

Hitlerovo sídlo je otevřeno až do poloviny října. Až nahoru se dostanete autobusem z Obersalzbergu.

Cesta stojí 15,50 Eur. Spoj jezdí od 8:30 do 16:00. Doporučujeme vyjet hned ráno, turistů je zde přes den opravdu hodně.

www.kehlsteinhaus.de

Königsee

Cena plavby – 8 Eur děti (6 – 17 let), dospělí 16 Eur

www.seenschifffahrt.de

Solné doly

Vstupné – děti (do 16 let) 9,50 Eur, dospělí 14,90 Eur 

Otevřeno denně 9:00 – 17:00

Termální koupaliště

Více informací www.watzmann-therme.de