Antwerpy

20.8.2014 13:19 - kategorie:

Rubensovo město nebo Jeruzalém západu, to jsou dvě přezdívky půlmilionových Antwerp. Město je druhým největším přístavem v Evropě a svá pojmenování si vysloužilo díky malířovi Rubensovi, který tu žil. Druhou přezdívku získaly Antwerpy kvůli velké komunitě Židů.

V Antwerpách se domluvíte nizozemsky, leží totiž ve vlámské části Belgie, je to ale kosmopolitní město, takže nebudete mít problém ani s němčinou a angličtinou.

Přístav v Antwerpách

Antwerpy vděčí za svůj rozmach a bohatství hlavně obrovskému přístavu, proto by byla škoda nenavštívit místo s obřími loděmi, zvedacími mosty, doky a jeřáby. Ke kotvišti dopravních lodí chodí místní odpočívat, posedávají na náplavce a pozorují parníky. Můžete se tu dokonce plavit na okružní plavbě – tříhodinová plavba je za 11,50 Eur. Přístavní oblast je obrovská, proto doporučujeme pro cesty autem zakoupit mapku v turistické informační kanceláři, rychle byste se mohli ztratit.

Antwerpy jako centrum módy

Kdo by čekal že mezi metropolemi módy jako jsou Paříž, Londýn a Milán patří i Antwerpy. Najdete tu módní akademii, Muzeum módy a v městské části Zurenborg mnoho butiků, kde dostanete exkluzivní kousky za velmi nízké ceny. Místní belgičtí návrháři v rámci akce Antwerp Design Stocksales prodávají své boty, konfekci a doplňky ve velkých slevách.

Diamanty

Velké slevy a nízké ceny ale nečekejte v tzv. Diamantové čtvrti, kde se nachází asi 1500 firem a 4 diamantové burzy, diamanty, hold nejsou pro každého smrtelníka. Navštívit ale můžete alespoň Muzeum diamantů, tam uvidíte experty při práci, kdy se z obyčejného diamantu stane broušený lesklý drahokam.

Belgická čokoláda

Nezkusit belgickou čokoládu by byl hřích, pochutnejte si ve známé čokoládovně Chocolatier Burie na ulici Korte Gasthuisstraat 3. Snad vám přijde i škoda krásné čokoládové kreace sníst. Různé figurky, modýlek radnice, vše je tu ručně vyráběné.

Něco pro gurmány

Spousta restaurací má v menu specialitu jako pivní polévku, sýrový koláč s pórkem, v pivu vařené hovězí nebo červené zelí s jablky. Jedny z nejlepších restaurací v Antwerpách jsou Neuze Neuze a Hungry Henrietta, tak zajděte a pochutnejte si.

Belgie je země piva, vaří se tu až 600 druhů piv, vyzkoušejte například mladé silné pivo bez pěny Lambic nebo narudlé pivo s chutí třešní Kriek.

Památky Antwerp

Grote markt

Chloubou historického centra je Grote Markt, náměstí s renesanční radnicí z 16. století a se stejně starými cechovními domy. Krásná radnice je dokonce 67 metrů dlouhá. Zdobené špičaté štíty ukazují typickou vlámskou architekturu.

Gotická katedrála Panny Marie

Kousek od Grote markt stojí monumentální sedmilodní katedrála Panny Marie. Okolí katedrály patří k nejmalebnějším koutům starého města, je tu rušno, jsou tu pouliční zpěváci, trhovci a v úzkých uličkách se potulují turisti.

Hrad Steen

Další zastávkou turistů může být hrad Steen, pevnost z 9. století, kdysi byla jádrem města.

Nejhezčí nádraží

Hlavní vlakové nádraží v Antwerpách bylo zařazeno mezi čtyři nejhezčí stanice světa, místní ji díky 75 metrů vysoké kopuli říkají železniční katedrála.

Cesta do Antwerp

Cesta:  Brno -> Eindhoven -> Breda -> Antwerpy

let

Zpáteční letenky jsou k dostání už za 898 Kč.

Odlet z Brna je 31.10. 2014 a letenka stojí jenom 399 Kč.

Přílet je do Brna 3.11. 2014, letenka je za 499 Kč.

Pokud jste členy Wizz Discount Clubu, obě letenky vás budou stát jen 229 Kč

 

Z letiště Eindhoven se do centra Eindhovenu dopravíte autobusem, lístek stojí 100 Kč. 

Cestování z Eindhovenu do Bredy je nejlepší vlakem, za 310 Kč.

Z Bredy do Antwerp doporučujeme autobus, lístek je za 55 Kč.