5 dní v Edinburghu od 3319 Kč /os

15.10.2013 13:35 - kategorie:

Do hlavního města Skotska snad všechny cestovní kanceláře doporučují vzít si deštník nebo pláštěnku. Vzhledem ke stejnému klimatu jako ve všech částech Velké Británie se ani není čemu divit. Město se nachází na východním pobřeží země u Severního moře. Proto jsou zde průměrné nejvyšší denní teploty přes celý rok  12.1 °C

Ve městě, které ročně navštíví až 13 miliónů turistů, je toho spoustu k vidění i návštěvě. Každoroční tradiční festivaly, mezinárodní filmový festival a třeba také Edinburgh Military Tattoo, což je velká přehlídka vojenských kapel. Ale pokud ani jednu z těchto událostí nemůžete prožít na vlastní kůži, je toho mnohem víc proč toto skvostné město navštívit.

 

Palace of Hollyroodhouse je přístupný veřejnosti po většinu roku. Pokud se však Britská královna Alžběta rozhodne tuto rezidenci navštívit, budete si muset počkat. V době pobytu královny je palác uzavřen a střežen. Od Palace of Hollyroodhouse vede ulice Royal MileEdinburghskému hradu. Po této cestě byste se určitě měli zastavit v Muzeu dětství. Zde naleznete kompletní seznam výstav, které se zde konají. Expozice jsou zdarma.

Téměř půl miliónové město se může pyšnit Edinburghským hradem tyčícím se nad městem. Hrad uchovávající skotské korunovační klenoty a Stone of Destiny (kámen používaný u korunovačních ceremonií) je postaven na 135m vysoké skále, díky tomu umožňuje krásný výhled na celé město. Dále na hradě můžete navštívit jeho nejstarší budovu, románskou kapli Sv. Markéty nebo Památník skotských válečných obětí.

Skotsko jako země je hrdá a proslavená svou jedinečnou originální skotskou whisky. Na tu byste si určitě po túře měli zajít do typického „pubu“. Na této adrese naleznete seznam snad všech hospod v Edinburghu. Pozor na zákaz kouření na všech veřejných uzavřených místech.

Cesta tam i zpět

Skvělou příležitost jak se dostat do Edinburghu a zpět nabízí společnost Ryanair. Ku příkladu pokud byste se rozhodli jet 1. října 2011 a vrátit se 6. října 2011, letenka pro z Bratislavy Vás tam i zpět přijde na 1944 Kč*. Do Bratislavy se dá velice jednoduše vyhledat spoj (vlak, autobus) na stránkách idos.cz. Ceny si můžete předem zjistit napsáním či zavoláním na Kontaktní centrum Českých drah, popřípadě kontaktováním společnosti se kterou se rozhodnete do Bratislavy cestovat.

Díky společnosti Ryanair se můžete ubytovat nedaleko samotného centra města například v tomto hostelu za 1375,-*/os. Pro náročnější turisty je ovšem možnost výběru luxusnějších ubytování. Samozřejmě za vyšší cenu.

Kudy kam a za kolik?

První cesta bude z letiště do centra města. Tam se jednoduše dostanete autobusem, který jezdí v 10ti minutovém intervalu. Cena je £ 3.50. Jízdenky pro tyto spoje se dají pořídit na informacích přímo na letišti, na autobusové zastávce nebo u řidiče. Je tu však možnost si jízdenky objednat na této internetové stránce.

Po městě se není problém pohybovat pěšky, protože veškeré památky a zajímavosti jsou poblíž centra a netrvá hodiny se k nim dostat po svých. I přesto zde se můžete podívat kolik stojí různě kombinované jízdenky pro denní i noční provoz autobusů po městě.

Vstup do Edinburghského hradu Vás vyjde na £ 15/os, návštěva Muzea Války je zdarma stejně jako Muzeum dětství (Tato stránka obsahuje veškerá muzea která v Edinburghu můžete navštívit). Za to lístek do Palace of Holyroodhouse Vás bude stát £ 10.50.

Zde je odkaz na velké obchodní centrum umístěné hned vedle nádraží uprostřed města, kde můžete jak pohodlně povečeřet, tak si i koupit něco pěkného na sebe. V Edinburghu se nachází i nám známý supermarket TESCO, který nabízí stejný sortiment zboží tak jako u nás. Poboček toho supermarketu je v centru hned několik. Na této mapě najdete seznam obchodů a jak se k nim dostat.

Letenky 1944,-*
Ubytování 1375,-*
CELKEM 3319,-*

*Ceny jsou přepočítávány podle aktuálního kurzu.

Nezbývá než Vám popřát šťastnou cestu a krásné zážitky.