Malta

Maltské souostroví leží necelých sto kilometrů od Sicílie. Svou rozlohou je nejmenším státem Evropské unie. Skládá se ze tří obydlených ostrovů, kterým svými rozměry 246 km² vévodí Malta s hlavním městem Valletta, menším je Gozo, nejmenším pak Comino s pouhými 3 km². K Maltě náleží i další neobydlené ostrovy, jejichž převážná většina pobřeží je skalnatá. Z údajů OSN vyplývá, že má Malta silně omezené vlastní zásoby sladké vody, dokonce je dle těchto záznamů ohledně vody nejchudší zemí světa.

Původ slova „Malta“ je nejistý, ovšem předpokládá se, že malý, hustě obydlený ostrovní stát, dostal svůj název od slova „Meli“ (v překladu „med“). Strategická poloha ve Středozemním moři způsobila, že Malta postupem času stala důležitým obchodním uzlem. Úředními jazyky jsou maltština a angličtina.

Na ostrovech se dochovaly stopy všech významných civilizací, jež měly co dočinění s oblastí Středomoří. Na Maltě tak nalezneme hmotné připomínky Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců, Arabů a podobně. Rozmanitost pamětihodností odkazujících na časy dávno minulé je tím vskutku zaručena. Neméně ovšem zaujme Maltská republika turisty bohatým kulturním životem, kulinářskými specialitami, slunečným počasím a rozlehlými plážemi vybízejícími se k příjemné dovolené.

Valletta

Valletta

Historie hlavního města Valletty se píše od 16. Století. O rozvoj se postarali především členové suverénního vojenského hospitálního řádu sv. ...

Celý článek

18.10.2013 10:07