Austrálie

Vítá vás Austrálie – země protinožců, nejmenší kontinent na světě. Pokud je to Vaše první návštěva Austrálie, budete zajisté překvapení její různorodostí. Když se řekne Austrálie, většina lidí si vybaví klokana, pravděpodobně operu v Sydney, možná Harbour bridge a ti znalejší nejspíše i Uluru, které se nachází uprostřed pouště.
Vzdálená a exotická

Je to velice vzdálená a exotická země, která láká každoročně mnoho lidí. Málokdo si však uvědomí, že Austrálie je kontinent, který zahrnuje všechny krajinné typy, od horkých tropů a tropických deštných lesů, přes vyprahlé savany monzunových lesů, obrovskou rudou poušť až po zelené nížiny Jižní Austrálie a Tasmánie. V Australských Alpách najdete po většinu roku i sníh. Vzhledem ke své velikosti se Austrálie rozkládá ve třech časových pásmech, pokud tedy máte v plánu objet celou Austrálii, myslete na to. Australská fauna a flóra skýtá nevšední zážitek. Vzhledem k výlučnosti Austrálie zde nalezneme živočichy a rostlinné druhy, které se nevyskytují nikde jinde na naší planetě. Patří sem například ptakopysk, ježura, klokan, dingo, koala, pštros emu a pštros kasuár.

Nejmenší anebo největší na světě?

Austrálie je sice nejmenším ze všech osídlených světadílů, avšak současně je šestým největším státem zeměkoule. Východně od pouštní plošiny se od pobřeží Carpentarského zálivu až k Eyrovu jezeru rozprostírá Velká artéská pánev. Díky zásobám podzemní vody a největší řece země Murray je tato oblast nejvýznamnější australskou zásobárnou vody.  Podél východního pobřeží – od mysu York až po Tasmánii – se táhne Velké předělové pohoří a Australské Kordillery. K horským plošinám na severu se připojují Australské Alpy s nejvyšší horou země Mount Kosciusko.

Jak procestovat Austrálii?

Nejlepším způsobem jak Austrálii procestovat je autem. Cena benzínu je v Austrálii asi o čtvrtinu nižší než v Evrpopě. Opět vzhledem k rozsáhlosti Austrálie, nejlepší je auto si koupit. Druhou možností je půjčení, které ovšem nevyjde nejlaciněji, odpadá vám však starost s prodejem auta po skončení cestování.

Austrálii tvoří osm států a teritorií, Australia Capital Territory, Victoria, Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales, Severní Teritorium, Západní Austrálie, Queensland, a Tasmánie.

Život na jiném kontinentu

Nejobydlenější místa Austrálie se nacházejí na pobřeží, odlehlá území ve středu Austrálie se nazývají Outback. Život v Austrálii je pohodlný. Australané jsou velice relaxovaní, za ničím se neženou a nikam nespěchají. To platí plošně pro celou Austrálii, nicméně život v určitých místech plyne ještě pomaleji a jeho obyvatelé jsou družní a rádi si popovídají. S tím souvisí australská pohostinnost a ochota pomáhat.