Vis – až do nedávna turistům vstup zakázán

18.10.2013 9:43 - stát:

Také už vás nebaví rok co rok trávit dovolenou v turisticky předimenzovaných a notoricky známých destinacích? I tradiční státy, kam se lidé za odpočinkem nejčastěji vydávají, ale skrývají místa, kam mnoho lidí nezavítá.

 

 

 

Ex vojenský ostrov našel svou původní tvář

Ostrov Vis v šestém století před naším letopočtem osídlil indoevropský kmen Liburnů. Poté se dostal do područí Řeků. Za jejich vlády Vis vzkvétal, v té době vyrostla i první polis Issa, na místě dnešní visské metropole.

Stejně jako v drtivém případě dalmatských ostrovů se v moderních dějinách o Vis přetahovali Italové s Rakušany, až do roku 1920, kdy území pohltilo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.

Svůj význam sehrál Vis ve druhé světové válce. Nejprve se stal hlavní námořní základnou Jugoslávské národně-osvobozenecké armády a od června do října roku 1944 zde našel útočiště hlavní štáb stejné organizace. Po válce armáda ostrov neopustila a ostrov se pro turisty až do roku 1989 uzavřel. Vojenské stavby (kryty, jeskyně a chodby) zůstaly opuštěné a doposud se (až na pár výjimek) pro ně hledá využití.

Neblahý vliv měla armáda i na jedno z nejkrásnějších architektonických děl na ostrově, takzvanou Českou vilu. Ta na počátku 20. století patřila Českým drahám a získala si obdiv jak u místních, tak u československých turistů, kteří na Vis mířili na dovolenou. Ale když se po válce na ostrově usídlili vojáci, lesk vily z devatenáctého století zašel a nyní nadále chátrá.

Co mnozí neviděli, ale rádi by

Navzdory dlouholeté uzavřenosti před okolním světem však má Vis stále co nabídnout. Malebné zátoky lákají k dlouhým procházkám. Mnoha oblázkovým plážím, které omývá Jadranské moře, se dostalo prestižního ocenění Modré vlajky. To vše si můžete užít, aniž by vám někdo lezl po zádech, protože na Vis neproudí davy turistů.

Několik kilometrů čtverečných celkové plochy ostrova pokrývají vinice. Díky nim můžete v místních sklípcích ochutnat delikatesy lokálních vinařů, jakými jsou vína Plavac Mali, Kurteloška nebo specifickou místní odrůdu Vugava.

Zájezdy do Chorvatska možná zní jako stokrát ohraná písnička. Ale pokud vyrazíte někam jinam, než do Splitu, Makarské nebo Omiše, třeba konkrétně na Vis, objevíte neokoukaný kus Balkánského poloostrova, na který budete ještě dlouho rádi vzpomínat.