Tunis

Tunis

18.10.2013 12:02 - stát:

Hlavním a zároveň největším městem Tuniské republiky je Tunis. Nachází se v rozlehlém zálivu na pobřeží Středozemního moře. Počet obyvatel žijících v hlavním městě odpovídá přibližně 90% populace celé Země. Město se dělí na několik částí, jsou jimi Medina (staré město), středověké čtvrtě obklopené tržnicemi (tzv. suky), obrovská moderní předměstí a přístav. Zároveň je Tunis jedním z nejkosmopolitnějších měst v severní Africe.

Co se týče kultury a historie, v bezprostředním okolí hlavního města se nachází výrazné stopy všech období, kterými tato krásná země prošla. Najdeme zde památky připomínající první kolonisty této země – Féničany, stejně jako památky na původní berberské obyvatelstvo. Šest století antických památek je stejně nepřehlédnutelných, jako první stopy dalších dobyvatelů – Arabů. Pokusy evropských papežů o udržení křesťanství v zemi křížovými výpravami dokumentuje hrob francouzského krále Ludvíka IX., který zde padl. Vítězné tažení islámu je nejlépe dokumentováno na Velké mešitě – Mešitě olivovníku.

Město Medina bylo založeno v 8. století, nyní je na seznamu památek UNESCO. Staré město je protkáno kouzelnými úzkými uličkami, jež v obležení prodejců veškerého drobného zboží poskytnou úkryt před horkým tuniským sluncem. Dominantou zmíněné části hlavního města jsou ovšem velkolepé mešity a paláce. Za zmínku stojí především velká mešita Jama Ez Zitouna, které se říká též Olivová mešita, jejíž čtyřhraná věž dominuje celé Medíně. Dále skvostný palác Dar Ben Abdallah. V severní části města se rozkládá na celých 13 hektarech park Belvédère, vyhledávaný především pro svou krásu již od roku 1892. Součástí parku je zoologická zahrada.

Islámských památek je v Tunisu nepřeberné množství, ovšem katolických katedrál jen několik. Mezi nejznámější patří bez pochyb druhá nejstarší katedrála na území Tuniska jménem Saint Vincent de Paul, která pochází z roku 1881. Páteří nového města je bulvár Habiba Bourguiby, kterým vede pěší zóna od přístavu. V Medíně se také nachází desítky paláců a honosných budov, jako například Palais Khereddine, kde dnes funguje Muzeum Tunisu. Největší muzeum je ovšem slavné Bardo, proslulé především díky obrovské sbírce mozaik.

Tunis, to je dovolená plná nejen množství písečných pláží, koupání a slunce, ale i úchvatné historie, zajímavých památek a tradiční kuchyně s omamnou vůní orientu.