Stockholm

Stockholm

18.10.2013 11:57 - stát:

Město ostrovů

Stockholm je město plné ostrovů, ale i velkých protikladů. Posuďte sami, voda a ostrovy, historie a inovace, malé město a velká metropole, krátké zimní dny a dlouhé bílé noci. Díky velikosti Stockholmu jej můžete poznat v relativně krátkém čase. Vydejte se o 750 let zpět a nasajte středověkou atmosféru Starého města (Gamla Stan) Stockholmu.

Stockholm má zajímavou historii, ale také drží krok s módou a technickými novinkami. Stockholm je jednou třetinou vodou, druhou třetinou zelení a poslední třetinou městem. Světově první Národní městský park na ostrově Djurgarden je v pěším dosahu od pulzujícího centra a oblíbeným místem zahraničních turistů pro relaxaci ve stínu stromů a je zároveň místem, kam chodí místní sportovat.

Stockholm jsou i muzea a výstavy

Švédské hlavní město je domovem 100 muzeí. Jedno muzeum bych zde chtěla vyzdvihnout: Muzeum Vasa, které Vám na zlatém podnosu servíruje všechny možné a nemožné zajímavosti o válečné lodi z 16. století, jenž by se umístila na prvním místě v nejmenším počtu námořních mil. Po slavnostním dokončení velkého korábu šel ke dnu hned po vyplutí. Ve 20. stol. se loď podařilo vylovit a dnes je z ní nejnavštěvovanější, nejslavnější a nejstarší vrak na světě.

Noční život a nákupy

Švédové mají speciální pravidla pro prodej, nákup i pití alkoholu, a tak často vyrážejí na celé víkendy na lodi s ohromnou zásobou pití na plavbu po okolí Stockholmu. Ve Švédsku je tak třikrát dráž než u nás. Může se lehce stát, že si budete připadat jak chudí příbuzní. Myslím si ale, že takový pocit se za poznání skandinávské kultury bezpochyby vyplatí.

Procházky po Stockholmu

1)   Královský palác, Staré Město, Riddarholmen, Birger Jarls torg

Riddarholmen a Staré Město tvoří srdce města Stockholm. Je to právě tady, kde začíná historie města. Není divu, budovy Riddarholmenu byly postaveny v období, kdy bylo Švédsko velmocí. Úžasné místo! Začněte procházku po pamětihodnostech města právě zde, v srdci Stockholmu. Stojí zde socha Birgera Jarla, který město před 750 lety založil.

WRANGELŮV PALÁC Toto je největší soukromý palác ve Stockholmu..

RIDDARHOLMSCHURCH Je to nejstarší kostel ve Stockholmu. Jsou zde pochováni téměř všichni zesnulí příslušníci švédské královské rodiny.

VĚŽ BIRGERA JARLSE, Norra Riddarholmshamnen Spolu s Wrangelovým palácem je tato věž jedinou stavbou dochovanou z období obranných staveb Gustava Vasa (po němž je i pojmenovaný nám již známý švédský vrak).

STENBOCKSKA PALATSE Další z velkolepých paláců, postavený za dob švédské velmoci. Později se do budovy přestěhoval Národní archiv.

ŠLECHTICKÝ DŮM, Riddarhustorget Z Riddarholmen do Starého Města přejděte přes most Riddarholmsbron a první velkolepou budovou, kterou spatříte, je Riddarhuset. Jedná se o místo, kde se scházela švédská šlechta a dodnes švédské aristokracii patří.

PARLAMENT, Helgeandsholmen Dnešní sídlo Parlamentu a Švédské národní banky. Prosím, nevynechte z důvodu překrásného výhledu na Norrström.

BÖRSHUSET, Stortorget Ve skvostné budově z 18. století je umístěna Švédská akademie a burza. Budova je každým rokem středem pozornosti při předávání Nobelovy ceny. V přízemí je Nobelovo muzeum.

KRÁLOVSKÝ PALÁC Starému městu dominuje Královský palác, kam se i Vy jako turista můžete podívat. K výzdobě paláce byli najati umělci ze zahraničí, zejména z Francie. Výsledkem je odraz různých uměleckých stylů v interiérech paláce.

SLOTTSBACKEN Slottsbacken je dekorován dvěma velmi působivými ornamenty. U katedrály Storkyrkan stojí Obelisk (Jean-Louis Desprez). Je to vyjádření ideálu, který ovládal Gustaviánskou éru. U vody stojí socha Gustava III, předního představitele Gustaviánské doby, vytvořená Tobiasem Sergelem.

TESSINŮV PALÁC, Slottsbacken 6 Podle některých lidí je toto nejkrásnější soukromá budova severně od Paříže.

STORKYRKAN Je překrásnou stockholmskou katedrála. Uvnitř se ukrývá známá socha sv. Jiřího s drakem.

STORTORGET V roce 1520 se zde během Stockholmského krveprolití topily dlažební kostky v krvi. Bylo zde zavražděno 80 šlechticů a konec tomu udělal až král Gustav Vasa. Dnes je Stortorget středem Starého Města a úzké uličky z něj vybíhají do všech částí města. V prosinci je náměstí zaplněno stánky v rámci příjemných Vánočních trhů.

GRILLSKA HUSET, Stortorget Se pyšní jednou z nejkrásnějších stockholmských fasád.

2)   Djurgårdenu

Djurgården je nejvyhledávanějším místem k procházkám ve Stockholmu. Místo má unikátní přírodní a kulturní ráz. Na procházce se budeme pohybovat převážně venku.

DJURGÅRDENSKÝ MOST Z Östermalmu a Strandvägenu se do Djurgårdenu dostanete přes most Djurgårdsbron. Zdobí jej sochy starých bohů Asa a překrásné litinové zábradlí.

GALÄRPARKEN Za Djurgårdsbronem zahněte doprava a stanete v parku Galärparken. V tomto parku najdete jedny z největších zajímavostí Stockholmu, včetně Junibacken. Nezapomeňte navštívit muzeum Vasa, které pravděpodobně patří mezi desítku nejzajímavějších turistických atrakcí na světě.

ESTONIA MINNESVÅRDEN Památník obětem katastrofy lodi Estonia ze září 1994 je připojen ke kostelu v parku Galärparken. Uprostřed trojúhelníkové místnosti je zasazen strom vyznačující místo, kde se loď v okamžiku nehody nacházela.

OSTROV DJURGÅRDSSTADEN Pokračujte v procházce kolem Galerie umění Liljevalchs, vodního muzea Aquaria, zábavního parku Gröna Lund a světoznámého Muzea v přírodě Skansen. Využijte tuto příležitost k návštěvě atrakcí, Djurgårdsstaden (město Djurgården) je hned za Gröna Lund. Najdete zde unikátní dřevěné domy z 18. století. Domy jsou dodnes v dobrém stavu a slouží přibližně 200 lidem jako soukromé příbytky.

PALÁC ROSENDALA Pokračujte v procházce na východ směrem k Bellmansro a pak změňte směr na sever. Dojdete tak k mimoměstské královské rezidenci Rosendal a jejím naprosto úchvatným zahradám. Palác, původně vystavěný pro krále Karla XIV Johana, je dnes muzeem. Zahrady jsou centrem pro biodynamickou kultivaci a nabízejí přednášky a kurzy na toto téma. V populární kavárně na terase si můžete dát kávu nebo sendvič.

Skeppsholmen
Kulturní   život a námořní minulost. Skeppsholmen má pověst centra   námořní architektury. Námořníci postupem času odešli a na ostrově se rozvinul   bohatý kulturní život. Vychutnejte si krásnou procházku ostrovem.

SKEPPSHOLMENSKÝ MOST Skeppsholmen je dostupný z Blasieholmenu přes most Skeppsholmsbron.

AF CHAPMAN V procházce pokračujeme proti směru hodinových ručiček podél Västra Brobänken směrem k plně vystrojené lodi Chapman. Jméno ji bylo ponecháno i poté, co v roce 1949 začala sloužit jako hostel.

AMIRALITETSHUSET Naproti lodi Chapman se nachází stará budova Admirality. Zajímavostí je, že dům byl využíván k různým účelům, jako kasárna, vládní budovy a jako sklad. V polovině 18. století dostala budova nový vzhled od architekta Fredrika Bloma.

KONSTHÖGSKOLAN Tam, kde ulice přechází v Södra Brobänken, stojí Královská vysoká škola výtvarného umění. Původně budova sloužila jako kasárna pro lodní mistry.

KASTELLHOLMEN Opustíme teď na chvíli Skeppsholmen a uděláme si malou prohlídku Kastellholmenu. Na tvrzi každé ráno vyvěsí švédská námořní vlajka. Přímo před strmým útesem se v roce 1628, při své první plavbě, potopila válečná loď Vasa.

LÅNGA RADEN Na cestě zpět přes Kastellholmsbron projdeme Amiralsvägen a Långa Raden.

MUZEUM MODERNÍHO UMĚNÍ V samém srdci Skeppsholmenu je umístěno Muzeum moderního umění, které bylo postaveno v roce 1998, kdy byl Stockholm vyhlášen Evropským městem kultury

FESTIVALPLATSEN, Östra Brobänken Pod Muzeem moderního umění se nachází Slupskjulsplan, kde se obvykle konají festivaly, například Stockholmský mezinárodní festival jazzu a blues. Jazzový festival se koná pět dní v červenci a přijíždějí na něj světoznámí umělci a skupiny ze Švédska i zahraničí.

ENGELSKA PARKEN Vracíme se zpět dřevěnými uličkami do Svensksundvägenu. Dřevěný Skeppsholmen se datuje do 18. Stoleti.

PARADISET Na cestě zpět Svensksundvägenem procházíte kolem Ráje. Je to nádherné sousoší vytvořené Jeanem Tinguely a Niki de Saint Phallo.

SKEPPSHOLMSKYRKAN v jednom jediném stylu. Kostel postavený Švédy je nejzachovalejším empírovým kostelem.

MUZEUM STAROŽITNOSTÍ DÁLNÉHO VÝCHODU Poslední zastávkou na procházce Skeppsholmenem je dlouhá, štíhlá budova. Muzeum starožitností Dálného východu, kde najdete kolekce čínských kameninových výrobků a další umělecká díla z Japonska, Korey a Indie.

4)   Romantická místa

MONTELIUSVÄGEN Nádherná pěší vycházka podél Söder Mälarstrand a Mariaberget. Výhled na moře, radnici a Staré Město je výjimečný!

MOSEBACKE Vyjeďte si Katarinahissenem, vyhlídkovým výtahem, který vás vyveze do výšek Södermalmu. Odtamtud je to kousek pěšky do Mosebacke torg. Užijte si jedinečný výhled z terasy na Mosebacke.

FJÄLLGATAN Fjällgatan nabízí nejbáječnější pohled na panorama Stockholmu. Malebné dřevěné domky dodávají zvláštní atmosféru. Sejděte schody Sista styverns trappor a pokračujte na Stigbergsgatan.

DROTTNINGHOLM Jízda parníkem a vstup do paláce Drottningholm, Drottningholmského dvorního divadla a do Čínského pavilonu jsou jako mnoha dalších památek s kartou Stockholm à la Carte zdarma! Z Stadshuskajenu Vám cesta na Drottningholm zabere zhruba 50 minut parníkem. Palác je překrásnou rezidencí švédské královské rodiny. Palác, divadlo a zahrady Drottningholmu jsou na seznamu UNESCO.

HAGA Park Haga je součástí prvního národního parku na světě. Jsou zde místa, která určitě stojí za vidění, například pavilon Gustava III. a pavilón motýlů a ptactva. Gustav III. zde začal stavět venkovské královské sídlo inspirované Versailles. Jeho plány však ukončil osudový maškarní bál. Ze všech krásných budov v parku má zvláštní náladu Ekotemplet.

VÄSTERBRON Most Västerbron je již 70 let známou siluetou stockholmského panorámatu. Za krásných rán je možno pozorovat z mostu východ slunce. Velkolepé! Västerbron spojuje Kungsholmen a Södermalm.

EVERT TAUBES TERRASS Terasa s výhledem na moře a Ridarholmen nabízí příjemný soulad a krásný výhled. Společnost Vám bude dělat socha švédského trubadůra Everta Taube.

LÅNGHOLMEN Je možné, aby stará věznice poskytla útulný a příjemný prostor? Rozhodně! Věznice, která na tomto ostrově stála, byla zbořena a na jejím místě vznikla nová, která byla upravena na hotel. Na ostrově se nachází též tolik oblíbená pláž.

Potřebujete ještě přesvědčovat? Řekla bych, že pokud jste dočetli až sem, v tuto chvíli už uvažujete o tom, jak se do Švédska dostat. Letecká společnost Ryan Air létá přímo do Stockholmu…