Split

Split

18.10.2013 9:41 - stát:

Největší město chorvatského pobřeží, hospodářské, kulturní a dopravní středisko okouzlující Dalmácie má kolem 210 000 obyvatel, tím se stalo druhým největším městem celého Chorvatska. Řeč je o Splitu, nejvýznamnějším osobním a důležitém nákladním přístavu, v jehož vodách kotví nejen turisté se svými honosnými jachtami, ale i dálkové lodní a trajektové linky. Mimo jiné je Split významným průmyslovým, turistickým a kulturním střediskem. Diokleciánův palác, který ční nad přístavem, byl zapsán do listiny světového kulturního dědictví UNESCO.

Předchůdcem Splitu bylo sídlo Aspalathos, postavené řeckými obchodníky v dobře chráněné zátoce. Od severu je město chráněno pohořími Kozjak a Mosor, která zabraňují na toto území vniknout vnitrozemským vlivům. Podnebí je středomořské, což značí suchá a teplá léta. Průměrná teplota v měsíci červenci dosahuje 26,2° C. Zimy jsou mírné, vlhké.

Split nabízí bohatý kulturní život. Diskotéky, kluby, noční bary a nespočet pohostinských zařízení lákají k posezení uvnitř či na venkovních zahrádkách. V malebných klikatých uličkách tohoto města je možnost nákupu suvenýrů od podnikavých trhovců. Na své si v ulicích Splitu přijdou děti i dospělí. V blízkosti Splitu naleznete, ač je to pro Chorvatsko neobvyklé, krásné písečné a prostorné pláže s pozvolným přístupem do moře. Kromě centra města s promenádou a starým městem je zajímavá procházka do několika dalších míst ležících v těsném sousedství, především vrch Marjan. Utéci od ruchu splitské promenády a turisty ucpaných uliček starého města lze vcelku snadno, stačí dojít na západní konec promenádního nábřeží, kde se tyčí vrch připomínající pražský Petřín.

Kam vyrazit v případě, že navštívíte Split? Za poznání jistě stojí 26km vzdálené město Omiš. V případě, že vyrazíte ze Splitu tímto směrem, jistě nebudete litovat. V Omiši se přímo nabízí výlet na zříceninu hradu Omiš, který je postaven přímo nad městečkem. Ohromující výhled do okolí, na širé moře a do údolí, kterým protéká řeka Cetina, je úchvatným zážitkem pro každého. Pro turisty, kteří mají rádi dobrodružství, je úžasným zážitkem rafting na této řece.

Dalším úžasným tipem kam vyrazit jsou rozhodně nedaleká přírodní krasová jezera. Nachází se u obce Imotski ve Splitsko-dalmatské župě. Modré jezero dosahuje výšky 800 m, přičemž jeho hloubka se pohybuje mezi 20 a 90 metry. Voda v něm je azurově modrá, čistá a sladká, což je pro turisty, zvláště po několika dnech u moře, velice příjemné. Druhé Červené jezero, jehož hloubka se odhaduje na 280 až 350 m, bylo původně podzemní, ovšem když se zřítil strop jeskyně, změnilo se v povrchové. Bohužel, není k němu přístup, jeho stěny se zvedají kolmo z hladiny do výšky 200 m.

Jen několik kilometrů severně od Splitu se rozkládají ruiny antického města Salona. Zatímco dnešní Solin je průmyslovým předměstím této metropole, hlavní město Dalmácie je velkým archeologickým nalezištěm. Na severu jsou k vidění hradby, lázně a obranné věže. O významu Salony svědčí také pozůstatky fóra, divadla a chrámu na cestě do Trogiru.