Sofia

Sofia

18.10.2013 9:39 - stát:

V centru Balkánu, v blízkosti srbských hranic na úpatí pohoří Vitoša se nachází hlavní město Bulharska. Podle archeologických nálezů bylo toto město osídleno již před osmi tisíci lety. Může se proto pyšnit velice bohatou historií. Jelikož Sofie leží poměrně daleko od pobřeží moře, většina návštěvníků Bulharska se do ní nepodívá. Turisté vyrážející za dobrodružstvím by ovšem hlavní město vynechat neměli.

Přilehlé pohoří protkané sítí turistických stezek je pro všechny příznivce horské turistiky přímo rájem. Turistům preferujícím procházky po městě má ovšem Sofia také co nabídnout. Nabídka je zde vskutku široká. Na své si přijdou jak milovníci luxusu, tak turisté vyhledávající nižší ceny. V případě únavy z hluku velkoměsta se nabízí odpočinek v některém z velice rozsáhlých městských parků.  Díky prolínání vlivů západoevropských a východních vlivů můžete vidět moderní nákupní centra vedle pravoslavných bazilik, minaretů a mešit.

Kam se v Sofii vydat za památkami? Nejimpozantnější stavbou je bezesporu Pamětní kostel Alexandra Něvského ukrývající muzeum ikon. Tato nádherná působivá budova je symbolem nejen hlavního města, ale celého Bulharska. Nedaleko se nachází Byzantský cihlový kostelík svaté Sofie pocházející z poloviny prvního tisíciletí, který dal městu jméno.

Samotné centrum města Sofia je zcela nenápadné. Na první pohled neodpovídá představě hlavního města evropského státu. Je vystavěno především v novobarokním stylu. V jedné z hlavních částí se nachází mešita Banja Baši, která je obklopena parkem. V blízkosti se nachází prezidentský palác a sídlo parlamentu.

Hlavní město Bulharska nabízí nejen nepřeberné množství pamětihodností a honosných staveb, návštěvníky rozhodně ohromí i pouliční muzikanti ukrytí v útrobách úzkých uliček s množstvím dávno zapomenutých historických skvostů, malá útulná náměstíčka se zaprášenými kavárnami a neopakovatelnou kouzelnou atmosférou.