Rotterdam

ROTTERDAM

18.10.2013 10:15 - stát:

Pestrobarevný koberec

Moderní tvář s leckdy bizarní architekturou dostal Rotterdam jaksi z nutnosti. Největší přístav Evropy doplatil na konci druhé světové války na svou velkou důležitost a byl téměř vybombardován. Vznikl tak prostor pro stavbu moderních obchodních a obytných center, kterého se chopili mladí architekti a vtiskli budovám okouzlující svérázné tvary. Jedním z takových projektů jsou například avantgardní budovy ultramoderních obytných kostek Kijk-Kubus, které Vám berou dech, už když je poprvé spatříte. Jedná se bezpochyby o nejmodernější nizozemské město.


Přístavní město

Rotterdam je druhým největším městem Nizozemí, nachází se v provincii Jižní Holandsko. Rotterdamský přístav je největším v Evropě a také třetím nejfrekventovanějším přístavem vůbec. Kulturní život zde rozhodně nezaostává. Jako příklad uvádím světoznámé letecké závody Red Bull Air Race, které jsme viděla na vlastní oči. Ten den strašně fučel vítr, my byli promrzlí až na kost, ale podívaná na neskutečné kreace závodních pilotů těsně nad řekou Nieuwe Maas (dechberoucí průlety pod mostem) ze střechy jednoho z domů stála za to. Vzpomeňte si na slavné hudební a filmové festivaly. Jako protiklad působí poměrně častá chudoba. Rotterdam se vyznačuje největším množstvím přistěhovalců v Nizozemí.

Kultura a památky

Památek zde z pochopitelných důvodů mnoho nenajdete, všemožných moderních atrakcí je tu však přehršel. Věřte mi, že tyto důmyslné zajímavosti zaručí, že se v Rotterdamu nudit nebudete. Láká Vás slanění ze stometrové věže. Také zde můžete nalézt nejvyšší obytnou budovu Nizozemí, Montevideo Tower (152,5 m), jejíž obří písmeno M na vrcholu slouží jako ukazatel směru větru. Ještě jedna známá stavba stojí za zmínku – Erasmusbrug, asymetrický most, spojující severní a jižní část města, který je podepřen velikým lomeným pylonem, který mi vzdáleně připomínal labuť.

Harmonicky pulsující srdce

Jako pestrobarevný koberec se Vám Rotterdam představí ze 183 metrů vysoké věže Euromast, na kterou vystoupáte točící se kabinou se simulací startu vesmírné rakety. Rozhodně doporučuji, je to zážitek na celý život. Pozoruhodná ZOO v centru města Vám nabídne tichý klid přírody v působivém kontrastu s nepřetržitě pulsujícím přístavem. Atmosféru přístavního města nejlépe pocítíte z výletní lodi, se kterou proplujete nejzajímavější zákoutí. Pokud zatoužíte dozvědět se více z tajemné dávné minulosti holandského města, které téměř zaniklo a od základů bylo znovu postaveno, historii Vám odhalí nápadité Námořní museum přímo v centru. Milovníkům umění představí museum Boijmans Van Beuningen celosvětově ceněnou sbírku evropského malířství od 14. století po současnost. Přívětivou změnou a zároveň zábavou může být například aktivní odpočinek v subtropickém vodním světě Tropicana, kde Vás překvapí umělým vlnobitím. Rotterdam je harmonicky pulsujícím srdcem, jehož rytmus ve Vás probudí radost ze života. A to můžu jenom potvrdit.

Praktické informace

Turistickou informační kancelář najdete
na adrese:

VVV Rotterdam Rotterdam

Coolsingel 5, Rotterdam, Nizozemí

Tel.: 0031 10 2710120

www.vvv.rotterdam.info


Spido Havenrondvaarten

zajištuje pravidelné okružní jízdy přístavem (od 75 min.) k přístavním bazénům Botlek do přístavního komplexu Europoort, k hrázím projektu Delta.

Atrakce Euromast & Space Adventure

Vyhlídková věž ve tvaru lodního stěžně postavená u příležitosti výstavy Floriade 1960.

Vstupné: 8,90 EUR, děti od 4 do 11 let 5,70 EUR

Rotterdam BicyCle

V této provozovně se půjčují výlučně kola.